Urdebatten / Urforum
Hjælp til pris på brugt Rolex - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Forum: Rolex og Tudor (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=68)
+--- Tråd: Hjælp til pris på brugt Rolex (/showthread.php?tid=59451)



Hjælp til pris på brugt Rolex - nicolaib - 12-06-2013

Har set mig varm på følgende model til salg i UK men vil lige høre nogle af jer rolex eksperter om pris og stand.

Har snakket med sælger og der medfølger original krans, samt uret går fint og der sulle ikke være noget stræk i lænken

Er det noget man skal springe på eller er prisen for høj (Ved ikke så meget om disse semi vintage Rolex)

http://www.chrono24.dk/rolex/seadweller-triple-6-matt-dial--id2024893.htm


Re: Hjælp til pris på brugt Rolex - Jacob K - 12-06-2013

Hej Nicolai

Uret ser rigtig flot ud, der er ikke poleret meget på de horn.
Lænken er ikke den orginale, men den rigtig eftermonteret, så det er fint !!

Jeg syntes prisen er i den høje ende, når der ikke er papirer på uret.

Men uret er i en rigtig flot stand, og det koster....

Jacob


Re: Hjælp til pris på brugt Rolex - Mtp - 12-06-2013

Flot SD i fin stand ser det ud til på billederne. Prisen virker ikke unaturligt høj ift stand, da de matte 16660 vel starter ved 50 k for langt fra lige så pæne eksemplarer


Re: Hjælp til pris på brugt Rolex - stenstrupigen - 12-06-2013

nicolaib Skrev:Har set mig varm på følgende model til salg i UK men vil lige høre nogle af jer rolex eksperter om pris og stand.

Har snakket med sælger og der medfølger original krans, samt uret går fint og der sulle ikke være noget stræk i lænken

Er det noget man skal springe på eller er prisen for høj (Ved ikke så meget om disse semi vintage Rolex)

http://www.chrono24.dk/rolex/seadweller-triple-6-matt-dial--id2024893.htm


Hej

Jeg synes mange af Rolexurerne fra England er temmelig dyre, men de er også i lang de fleste tilfælde i tip top condition.
Men denne her model kan jeg ikke se om der er garantgi på. Jeg synes at en del af de engelske sælgere giver 2 års garanti på.