Urdebatten / Urforum
Hvilket ur ville I ønske I arvede? - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70)
+--- Tråd: Hvilket ur ville I ønske I arvede? (/showthread.php?tid=59524)

Sider: 1 2


Hvilket ur ville I ønske I arvede? - TimeToWatch.dk - 27-06-2013

Jeg fik i går en henvendelse fra en svensker, der havde arvet et fint vintage Patek Philippe Calatrava fra sin far. Han overvejede at sælge det, men "heldigvis" til en for høj pris til at jeg kunne være med. Jeg skriver heldigvis, fordi jeg personligt syntes det ville være en fatal handling at sælge det set fra sønnens vinkel. Det var det eneste ur der var arvet, og faren havde været meget glad for uret. Ergo stor affektionsværdi og historier/oplevelser med uret. Men som altid kan den økonomiske fristelse blive stor.

Det fik mig til at tænke... Hvilket ur kunne I realistisk godt tænke jer at arve og efterfølgende beholde ud fra affektionsværdi, stil, historie osv? Personligt forstår jeg ikke hvorfor min far ikke købte et AP RO Jumbo, PP Nautilus ref. 3700 eller Rolex Daytona ref. 6263 dengang i midt/sen 70'erne, hvor vores bogreol bestod af ølkasser, bilen var en ældre Renault 12 og ferierne blev tilbragt i et lånt sommerhus <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> Det handler jo bare om prioriteringer!!! Icon_e_wink Jeg gad ihvertfald godt arve det en dag Icon_e_biggrin1

/Mads


Re: Hvilket ur ville I ønske I arvede? - hr.holm - 27-06-2013

Min far havde et ur med en flyver som sekund viser, da jeg var 6-.10 år tror jeg. Han sejlede på langfart så det var sandsynligvis fra østen. Det var jeg meget betaget af og tænker da på det i dag det kunne være sjovt at have..

ellers kunne jeg godt tænkt mig han havde købt et Rolex sub i 1970 da jeg blev født og overtage det med boks og papirer.


Re: Hvilket ur ville I ønske I arvede? - Claus Tukjær - 27-06-2013

Det skulle det nok være et Rolex Submariner fra 1966..... Som jeg ville beholde....


Re: Hvilket ur ville I ønske I arvede? - KlausM - 27-06-2013

En Seadweller Comex kunne gøre det Icon_e_wink
Mvh
Klaus


Re: Hvilket ur ville I ønske I arvede? - henrik - 27-06-2013

Det har ingen betydning hvilket ur det måtte være. Min far går med et Certina som er ældre end mig (hvilket ikke siger så lidt) som intet er værd for andre end mig.


Re: Hvilket ur ville I ønske I arvede? - TimeToWatch.dk - 27-06-2013

KlausM Skrev:En Seadweller Comex kunne gøre det Icon_e_wink
Mvh
Klaus

Realistisk Klaus...?! Er/var din far Comex dykker? Icon_e_wink

/Mads


Re: Hvilket ur ville I ønske I arvede? - baun - 27-06-2013

Et Speedmaster fra 21. oktober 1957, ville passe mig fint.

vh baun


Re: Hvilket ur ville I ønske I arvede? - TioMalo - 27-06-2013

En PP Calatrava i 18kt rødguld med crokorem, i originalæske og familievåben indgraveret på bagkassen ? <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Er det ikke lidt kompliceret tankelege ang. hvad man ønsker at arve... ? Man kunne jo bare skrive en almindelig ønskeseddel, oder was ?
Men hvis vi taler om hvad man kunne ønske sig er mit bud at jeg vil gerne at min søn vil iværdisætte de Rolex Sub´s han vil arve efter mig en dag.

Vh. John


Re: Hvilket ur ville I ønske I arvede? - Stensbjerg - 27-06-2013

JLC Polaris.


Re: Hvilket ur ville I ønske I arvede? - Dam - 27-06-2013

For mit vedkommende må det blive et rolex explorer ref 1655 " steve mcqueen "

det synes jeg er vildt fedt