Urdebatten / Urforum
Kraftige læderremme, til mindre ure - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70)
+--- Tråd: Kraftige læderremme, til mindre ure (/showthread.php?tid=69914)



Kraftige læderremme, til mindre ure - Claus_K - 15-09-2008

Normalt er de kraftige remme jo forbeholdt større ure i Panerai/Breitling-klassen.

Her har jeg prøvet at understrege "robustheden" i DS2'eren med en rem, som vel nok er i "overstørrelse" til selve uret.

Jeg synes selv det ser super ud, men det er måske liiige Fossil/Breil-'moderne-retro' nok, hvis I forstår...

Hvad synes I? go/no go?

İmage


- Joepete - 15-09-2008

Nitterne/Skruerne og de meget kraftige hvide syninger gør det til no go for mig. Leg lidt videre, og så har du en vinder, tror jeg !

Sometimes, less is more: Hold den i en ren sort, gerne præget, og så kombiner det med lidt råt/militært look. Det vil gøre den super go !


- Elbæk - 15-09-2008

Jeg synes at det er lidt for "meget". Uret er i sig selv rigtig flot og stilrent, en "enklere" rem vil undestrege dette bedre.


Mvh.

Jakob


- Peter - 17-09-2008

Hej Claus_K

Jeg synes at det ser super retro ud, for det pepper et gammelt ur op til noget mere moderne. Icon_e_biggrin

MVH Peter