Urdebatten / Urforum
Sinn U1 - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70)
+--- Tråd: Sinn U1 (/showthread.php?tid=73001)



Sinn U1 - Lassed - 07-12-2009

Hej, hvad kan i anbefale af læderrem til et Sinn U1? Og ved nogen hvad org. lænke koster til U1?

Hilsen Lasse


Re: Sinn U1 - Danbs - 07-12-2009

En org. lænke koster 210€


Re: Sinn U1 - Joepete - 07-12-2009

Jeg brugte min Sinn U1 SDR på Meyhofers "Jena" rem med røde syninger:

İmage

På sort Rhino:

İmage

På grå Rhino:

İmage

Grøn Nato rem:

İmage

På Divestraps Classic:

İmage

På lænke:

İmage

Uret blev meget tungt på lænke. Lænken er udført i børstet stål, og er altså ikke af U-båds stål, som urkassen er det. Jeg købte lænken direkte hos Sinn. De tilpassede den, sendte den i en flot Sinn æske med værktøj, olie og papirer. Altsammen for en sjat lige under 1500 kr.

Et alternativ kunne være, at bestille en håndlavet læderrem til uret ?


Re: Sinn U1 - Lassed - 07-12-2009

Den er god nok fed - Meyhofers "Jena" rem - sådan en må jeg have fat i...

Hilsen Lasse


Re: Sinn U1 - Joepete - 07-12-2009

Jeg kan se at "Jena" remmen er udsolgt i 22mm. Der er godt nok en anden Meyhofer, som ligner meget. "Grand Duke" fra Hirsch er også super lækker - godt nok i en anden prisklasse, men lækker Icon_cool Her er de 22mm remme, som har røde syninger:

[url]"http://www.uhrenarmband-versand.de/shop-Uhrenbandversand.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.uhrenarmband-versand.de/shop ... rsand.html[/url]

I søgefunktionen skrives: 22mm rote naht

Et par af remmene med carbon look ville også se godt ur til U1, tror jeg


Re: Sinn U1 - Tukjær - 07-12-2009

Joepete Skrev:Jeg kan se at "Jena" remmen er udsolgt i 22mm. Der er godt nok en anden Meyhofer, som ligner meget. "Grand Duke" fra Hirsch er også super lækker - godt nok i en anden prisklasse, men lækker Icon_cool Her er de 22mm remme, som har røde syninger:

[url]"http://www.uhrenarmband-versand.de/shop2/index.php/user/Uhrenbandversand/suche/1/" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.uhrenarmband-versand.de/shop ... d/suche/1/[/url]" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Et par af remmene med carbon look ville også se godt ur til U1, tror jeg
Kein Produkt gefunden





Jeg er også ved at være lun på et Sinn U1 igen....... og en Sub og en PO og en Speedmaster og en Seawolf......


Re: Sinn U1 - Joepete - 07-12-2009

Tsk, tsk ! At tænke sig, Claus, at du "opererer med småt" ... Icon_rolleyes <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->