Urdebatten / Urforum
Så er det kommet hjem... FLASH - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Forum: Omega (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=80)
+--- Tråd: Så er det kommet hjem... FLASH (/showthread.php?tid=73126)

Sider: 1 2


Så er det kommet hjem... FLASH - michael_engel - 29-12-2009

Så kom uret Icon_e_smile Omega Seamaster 600 fra 64 cal. 611

Billederne siger mest:
İmage

İmage

Og så lige et nærbillede uden blitz:
İmage

İmage

Sælgers billeder:
İmage

İmage

Jeg tror desværre ikke at værket har det så godt, det går af og til i stå, men hvis jeg puffer til det kører det videre igen, derudover så laver den nogle gange nogle små hak/spring, og så går det for hurtigt <!-- s:? --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_confused.gif" alt=":?" title="Confused" /><!-- s:? -->
Så det skal til service, og kigges godt og grundigt iggennem, nogen der kan anbefale en til jobbet? helst i sønderjylland. Og hvad koster sådan en omgang ca?

Glasset blev faktisk rimelig fint med hjælp fra "Polywatch" og en hård omgang knofedt. Den har stadig nogle lidt dybere ridser, jeg giver den nok en omgang igen i morgen.

Før behandlingen:
İmage

Efter behandlingen
İmage

Mvh. Michael Engel


Re: Så er det kommet hjem... FLASH - pbr - 29-12-2009

Smukt ur ....................... ganske simpelt, smukt !!! Og med et af Omegas bedste mekaniske værker !!

Jeg kender ikke lige nogen at anbefale i Sønderjylland - men kan varmt anbefale Urmager Halse i Horsens. Peter Halse er bruger herinde under navnet "Peter".

Tag du en snak med ham ................... når det gælder Omega er der nok ingen bedre i Jylland - ganske simpelt !! Icon_e_smile


Re: Så er det kommet hjem... FLASH - michael_engel - 29-12-2009

pbr Skrev:Smukt ur ....................... ganske simpelt, smukt !!! Og med et af Omegas bedste mekaniske værker !!

Jeg kender ikke lige nogen at anbefale i Sønderjylland - men kan varmt anbefale Urmager Halse i Horsens. Peter Halse er bruger herinde under navnet "Peter".

Tag du en snak med ham ................... når det gælder Omega er der nok ingen bedre i Jylland - ganske simpelt !! Icon_e_smile
Mange tak Icon_e_smile Jeg synes også at det er utrolig smukt, dog lidt småt.

Okay tak for anbefalingen, det kunne være jeg skulle til Horsens med det så, så langt er det heller ikke.

Mvh. Michael Engel


Re: Så er det kommet hjem... FLASH - Stenbukken - 29-12-2009

Det synes jeg du skulle.

Vil give Pbr ret i, at når det gælder Omega i Jylland, så er Peter den absolutte bedste.


Re: Så er det kommet hjem... FLASH - michael_engel - 07-01-2010

Tak til jer for anbefalingen Icon_e_smile Jeg har snakket med Peter. Jeg vil helst derop med det, men jeg vil gerne overveje andre muligheder som ligger længere nede i landet.
Eller er sådan et gammelt ur ikke noget som enhver urmager kan fixe?


Re: Så er det kommet hjem... FLASH - hannover_dk - 07-01-2010

michael_engel Skrev:Tak til jer for anbefalingen Icon_e_smile Jeg har snakket med Peter. Jeg vil helst derop med det, men jeg vil gerne overveje andre muligheder som ligger længere nede i landet.
Eller er sådan et gammelt ur ikke noget som enhver urmager kan fixe?
Peter er rigtigt god, og laver ikke ting hvis ikke det behøves + ved hvad det er at tage hensyn til vintage - men JO alle uddannede urmagere kan absolut fixe det ur du har der, så du kan roligt gå til en lokal. Eneste du skal sikre dig er, at det er en URMAGER - d.v.s at de har en urmager tilknyttet og ikke tror de skal sende det videre.

vh


Re: Så er det kommet hjem... FLASH - baun - 07-01-2010

Jeg er ikke enig i at enhver urmager kan lave det!

Nogen vil skifte de hele uanset om det trænger - og måske sætte en uoriginal krone og glas i.

Nogen vil polere for meget (i dette tilfælde , da det er gulddouble er den risiko måske ikke så stor).

Er der små pletter på skiven er Peter halse også mit bedste bud - og her er der stor forskel på hvor man går hen.

Der er andre dygtige urmagere end Halse - men der er også urmagere der ikke får lov at lave mine vintage Omegaer.

vh baun


Re: Så er det kommet hjem... FLASH - hannover_dk - 07-01-2010

Enig i at det ikke skal være en der overgør ting, men sig til en urmager, at her skal han ikke gøre andet end at rense værk og smøre, så bør alle klare den. Jeg tror ikke nogen overpolerer et gammelt dubleur - og skiven ville jeg ikke, ud fra de billeder jeg ser, drømme om at røre, så med klar besked om at det er et samleur og der ikke skal skiftes andet end evt glas (afhænger af hvor langt du kom med polywatch) så synes jeg det er lidt overkill, hvis vi kun har to urmagere i København og en i Horsens at anbefale en som nødigt vil skulle køre langt fra sønderJylland.
Et ur af den slags, så går, er let for en urmager
Per har da ret i, at hvis det var et sjældent samlerur, så kunne man frygte div skift, men det kan man aftale sig fra

vh


Re: Så er det kommet hjem... FLASH - baun - 07-01-2010

hannover_dk Skrev:Enig i at det ikke skal være en der overgør ting, men sig til en urmager, at her skal han ikke gøre andet end at rense værk og smøre, så bør alle klare den. Jeg tror ikke nogen overpolerer et gammelt dubleur - og skiven ville jeg ikke, ud fra de billeder jeg ser, drømme om at røre, så med klar besked om at det er et samleur og der ikke skal skiftes andet end evt glas (afhænger af hvor langt du kom med polywatch) så synes jeg det er lidt overkill, hvis vi kun har to urmagere i København og en i Horsens at anbefale en som nødigt vil skulle køre langt fra sønderJylland.
Et ur af den slags, så går, er let for en urmager
Per har da ret i, at hvis det var et sjældent samlerur, så kunne man frygte div skift, men det kan man aftale sig fra

vh

Nu er vores køber her jo ikke fuldbefaren - og kan derfor ikke forventes at kunne give enhver urmager besked om hvad der skal laves - og ikke laves.

Desuden er uret stadig "et fint Vintage Omega" som ikke skal spoleres. Der er vel en grund til at man ofrer over 2 K på at få et fint gammelt ur? Hvis man var ligeglad kunne man jo bare købe sig et billigt quarts. Også billige Vintage ure fortjener respekt.

Og selvfølgelig er der mange flere gode urmagere i Jylland, jeg kender dem bare ikke og kan derfor ikke anbefale dem.

Hvis du er sikker på at enhver urmager vil kunne klare opgaven "fint" John, har du lov at have den mening, men det mener jeg altså ikke - og jeg har i hvert fald mødt et par stykker, som jeg ikke ville overlade uret til.

vh baun


Re: Så er det kommet hjem... FLASH - michael_engel - 07-01-2010

Mange tak for svarende.
Jeg vil helst aflevere uret hos Halse, eftersom at jeg er overbevist om at han er den rette til jobbet. Jeg har ikke lyst til at gå på kompromis, da jeg også mener ligesom Baun, at et ur som dette skal respekteres, jeg ønsker uret så originalt og uberørt som muligt.

Skiven er overraskende flot, og glasset er blevet nær perfekt, så det er kun værket der skal serviceres, jeg tvivler på at nogen kunne finde på at skifte nogle af "de ydre dele".