Urdebatten / Urforum
Info og erfaring med Chopard pro one gmt ? - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70)
+--- Tråd: Info og erfaring med Chopard pro one gmt ? (/showthread.php?tid=73987)



Info og erfaring med Chopard pro one gmt ? - B.Hell.A - 25-05-2010

har fået kig på denne model !! nogle der har noget godt eller skidt at sige om dette ur ?
hvordan er finish og såen ?
str? 42mm, er det som et seamaster ?

håber på lidt hjælp.

mvh.
Bjørn


Re: Info og erfaring med Chopard pro one gmt ? - Mads Gjødesen - 26-05-2010

Det er lækkert i finish og værk Icon_cool Her er Chopard stærkt undervurderet i DK. Det er in-house værker med høj finish og meget fine konstruktioner. Havde faktisk uret på armen i sidste uge og det eneste der afholder mig fra at finde et, er Chopards image som smykkeure samt at det er så pokkers ukendt i DK Icon_e_sad Størrelsesmæssigt føles det lidt større end Seamasteren. Nærmere som det lille PO.

/Mads


Re: Info og erfaring med Chopard pro one gmt ? - Claus_K - 26-05-2010

Mads Gjødesen Skrev:Det er lækkert i finish og værk Icon_cool Her er Chopard stærkt undervurderet i DK. Det er in-house værker med høj finish og meget fine konstruktioner. Havde faktisk uret på armen i sidste uge og det eneste der afholder mig fra at finde et, er Chopards image som smykkeure samt at det er så pokkers ukendt i DK Icon_e_sad Størrelsesmæssigt føles det lidt større end Seamasteren. Nærmere som det lille PO.

/Mads

Det lyder jo super. Hvordan vil du "rate" i forhold til f.eks. Broadmaster GMT, eller Rolex GMT IIc? Eller Chopard vs. Omega, Rolex, m.fl. i al almindelighed...?


Re: Info og erfaring med Chopard pro one gmt ? - Mads Gjødesen - 26-05-2010

Chopard kan groft sagt deles op i to:
1. Deres smykke ure og "billige" ETA baserede modeller (Mille Maglia, ect.)
2. LUC modellerne med in-house værker

Urene under nr. 1 hører hjemme i mellemklassen, hvor jeg også mener Omega ligger. Så Chopards ETA-modeller er vel ca. på Omega niveau.

Urene i nr. 2 er i en klasse højere. Pro One hører til blandt de billigste af disse, men er stadig over Omega/Rolex horologiske niveau i min bog. Værkerne er bla. med micro rotor og rigtig lækre. Udviklet i samarbejde med værkspecialisten Parmigiani. I Pro One ligger cal. 4.96. Smider man lidt flere gryn våger vi os op i noget cal. 1.96, som super lækkert. Bla. med Geneva seal. Her taler vi PP niveau Icon_cool

İmage

Her værket i Pro One modellen. Fås både med og uden GMT.

/Mads


Re: Info og erfaring med Chopard pro one gmt ? - hannover_dk - 26-05-2010

Haps dog (ikke den der pølseret) lige til at nappe - det ser knageme godt ud. Her kommer glasbagside til sine mere end fulde ret.

vh


Re: Info og erfaring med Chopard pro one gmt ? - willy - 26-05-2010

A watch i would consider buying i agree with everything Mads said.And i think it is real value for money,but can be difficult to sell in denmark. willy