|
En heldig urtosse - Printviselig Version: +- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk) +-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77) +--- Forum: Japanske mærker og micromærker (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=71) +--- Tråd: En heldig urtosse (/showthread.php?tid=75188) Sider:
1
2
|
En heldig urtosse - Joepete - 05-01-2011 Jeg er netop kommet hjem fra posthuset, hvor jeg med glæde betalte told, moms og gebyr for at hente mit "nye" ur. Det var bestilt hjem fra U.S.A., hvor jeg havde kontakt til en med-urtosse, som havde været så heldig, at finde frem til en ældre herre, som afhændede sin Seiko samling. I samlingen var der en 6309-7049, som jeg "satte" mig på. Uret er NOS, og har stadig noget af plastic´en tilbage på bagkassen, ligesom den originale gummirem også er i fin form Denne 6309 har efternavntet 7049, som fortæller, at uret er produceret til og solgt på det Nordamerikanske marked. Modellen var i produktion fra 1976 og frem til 1988, og mit ur er produceret i februar 1985. 6309 diverne hører til Seikos meget populære divere, og det er man skal være en mere end almindelig heldig urtosse, for at finde et originalt og pænt eksemplar. Jeg er naturligvis både taknemmelig og super glad for at have fundet frem til denneher, som jeg glæder mig til at vise billeder af her i tråden. En af årsagerne til modellens popularitet er den store flotte og behagelige cushion case, men også skivens layout er super flot, synes jeg. ![]() Bagkasse og plasticrester siger mig normalt ikke noget, men i dette tilfælde er det dog ok med kombinationen for mig ![]() Sådan ser den originale slibning ud på Seikos 6309 divere. Et sjældent syn idag, da de fleste af urene er både polerede og refinisherede Gummiremmen har det rigtig fint, når man medtænker at den har 26 år på bagen ![]() På armen er bærekomforten helt i top med denne model
Re: En heldig urtosse - Magnum - 05-01-2011 Ja det er sjovt/fedt når man finder rigtige NOS ure, og ikke "NOS" renoverede. Tillykke med det Re: En heldig urtosse - KimT - 05-01-2011 Et stort tillykke med "fundet" Er det så et ur som vil blive brugt, eller lagt i kassen På en måde er det jo næsten synd at bruge det, når det nu er NOS. Men så alligevel, hvor er glæden hvis ikke det bruges Og er det ikke lang tid siden, du har postet et billede af hele kassen Det var du bedre til i dine spæde urforumdage <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> Nu må du ikke sløje for meget af på den........ Re: En heldig urtosse - Sub-erman - 05-01-2011 Er det ikke sådan en fætter den mandlige hovedperson i James Camerons The Abyss bærer? Kan ikke lige huske hans navn... Edit: Ed Harris hedder han( i virkeligheden) Re: En heldig urtosse - Jannik_phpbb3_import15813 - 05-01-2011 Hej John Det er en rigtig pæn klokke det der. De ses ikke så flotte særlig tit, er mit indtryk (som du også skriver). Bare den GL 851 rem er penge værd i sig selv!! Hvordan er lumen på sådan en gammel skønhed? Endnu en gang tillykke med uret. Du har på det seneste hentet nogle rigtige guldklumper hjem! Keep going! Re: En heldig urtosse - svand - 05-01-2011 Sindsygt flot eksemplar John... TILLYKKE herfra. Min siger hej og velkommen ![]() Ud over The Abyss medvirker uret også i en af Jacques Cousteau's dokumentar film ![]()
Re: En heldig urtosse - Sub-erman - 05-01-2011 Glemte at skrive: tæskelækker klokke!!! Re: En heldig urtosse - Joepete - 05-01-2011 Mange tak for lykønskningerne Uret vil nok ikke blive brugt så meget, da det er lidt af en sjældenhed at se det i så god stand. Min 7549-7009 bliver heller ikke så ofte brugt, da standen og samleværdigheden på den også er ret god. Så, ja Kim, det bedste ville være bare at nyde urene og så gå med dem, men det kan jeg altså bare ikke helt nænne med ure i denne stand ... Lumen kan godt "genoplives", Jannik, men den fader hurtigt væk igen. Det er gode tegn, da ensartet og hurtigt fadende lume jo stemmer godt overens med urets "brugs-historie" Jeg er ved at måle urets præcision, og så vil jeg i løbet af nogle dage afgøre, om uret skal forbi Peter til service Re: En heldig urtosse - Hans Jørgen - 06-01-2011 Heldig må jeg nok sige. Det er den slags vi alle drømmer om. Måske med et andet mærke eller model. Fik du mere info, provenance brev eller flere ure? Hvad var årsagen til at samling skulle opløses? Re: En heldig urtosse - Claus larsen - 09-01-2011 Hej John Det der er bare top top top. Der ikke ret meget mere og sige til det. Jeg dribler altså også hellere rundt med en Marthon eller en Fortis frem for den 7049. Jeg må jo også indrømme at den nok overgår min Super flot |