Svar: 2,374
Tråde: 130
Modtaget Likes: 940 i 473 svar
Givet Likes: 858
Tilmeldt: Jan 2012
Jeg har netop set et Rolex Datejust fra 1990 på en kendt salgsside.
Skiven har "en fin, brunlig patina".
På mit Datejust fra 1986, som har været anvendt dagligt, er skiven stadig, som jeg husker den fra ny.
Hvad giver danne patina på et ur, som må formodes at være meget luft- og vandtæt?
(Jeg har da også ure fra 60'erne uden den mindste patina.)
/
Kristen
•
Der vidst en generel consencus omkring patinering der siger at varme og fugtige klimaer giver kraftigere patinering. Det kan dog efter sigende også blive FOR fugtigt, hvilket skulle kunne give en mere ujævn patinering. Om det er rigtigt ved jeg ikke, men jeg har da set ældre ure som har levet et helt liv under varmere himmelstrøg og som har fået voldsom patinering. Ligeledes har jeg set ure i samme alder som har levet i koldere klimaer som kun har minimal patinering.... Mon ikke også produktionsprocessesen af de forskellige skiver har en eller anden form for betydning?
•
Svar: 1,620
Tråde: 89
Modtaget Likes: 8 i 6 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2012
Patina = skidt, møg og uv stråler <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->
Anders
Rolex Explorer 2 ref 216570 - Victorinox Inox - Seiko Orange Monster - Citizen divemaster "Pingo" - Casio G-Shock GD-110-1ER - Omega De Ville 1969
•
Svar: 3,915
Tråde: 143
Modtaget Likes: 174 i 126 svar
Givet Likes: 25
Tilmeldt: Apr 2004
Den der, legenden om fugtpatininerede urskive i ure fra Fjernøsten, holder ikke helt IMHO.
En sjælden gang har jeg set annoncer om ure som (måske ?) har en fugtskadet / patineret skive, men mine oplevelser efter en del Rolex-købt fra Hong Kong / Syd Korea etc er ikke anderledes end om ure fra alle andre steder fra.
Så meget ved jeg dog at Rolex havde en uheldig periode med en thailandske (?) skiveleverandør, vist nok sen 70´ne / tidlig 80´ne og der skete diverse ting; mon ikke de her famøse "spiderweb" Sub-skiver (= beskadigede skiver, specielt US sælgere prøver at pushe som samleværdige sjældenheder <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> ) har deres rødder der... ? I dag producerer Rolex skiverne selv. Heldigtvis.
Just my 2cts - vh. John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !

)
•
Svar: 1,986
Tråde: 66
Modtaget Likes: 13 i 11 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Mar 2012
Jeg har endnu ikke kunne se en rød tråd i patineringer i forhold til sollys, fugt osv. Mon ikke det er mit DJ der refereres til. Her fejler uret intet og er meget fint i værket, så ikke fugt der er skylden. Har iøvrigt lige smidt en fin ny lys skive og nyt glas på uret da den ikke kan sælges som den er nu
/Mads
•
Svar: 5,077
Tråde: 304
Modtaget Likes: 148 i 90 svar
Givet Likes: 288
Tilmeldt: Sep 2005
Patina kan komme af alt muligt; vind/vejr, fugt/tørke, varme/kulde, dårlig maling/lak, stråling/lys men også af en for voldsom/forkert rensning af skiven ved service.
Mvh
Klaus
•