Mikael Lange Skrev:når de er i Schengen, så kan de frit bevæge sig inden for Schengen. Alle lande i Schengen har forpligtet sig til at lave en ydre mur mod non Schengen borgere, da ethvert Schengen land, faktisk laver indrejsekontrol for alle os andre. At der så er større plat og nemmere indrejsemuligheder syd for alperne, gør præcis, at de kommer ind den vej fra. Rumænien er et monster-problem, de er jo EU, og alle EU-borgere har ret til fri bevægelighed, fx. mhp. at søge arbejde.
EU-s største fejl til dato, er at vi har lukket op for Rumænere. Snakkede engang med en expert på området, han sagde faktisk , at han hellere havde set Tyrkiet i EU end Rumænien.
Mikael
For mig er det en sammenblanding med forbrydelse og arbejdskraftens frie bevæglighed. ML, du er jo vist politimand og ved givet mere end jeg om forbrydelser, men jeg synes du sammenblander.
Rumænien er IKKE Schengen før tidligst 2009 - de skal vise pas - men alle kan jo snyde
Giv lige svar på et par spørgsmål - om ikke andet, inde i jer selv:
1
Tror du alvorligt at Rumænske borgere som kom til Danmark dengang man skulle vise pas - kunne afvises, hvis de havde pas??
2
Tror du at de Rumænere som begår forbrydelsens herhjemme har nogen som helst anmærkning i passet om at de er farlige, som ville ha stoppet dem i at komme til Danmark med helt almindelig pas
Det er en sammenblanding af ting når du skriver: og alle
EU-borgere har ret til fri bevægelighed, fx. mhp. at søge arbejde i denne sammenhæng:
Det har da intet at gøre med Rumænerne som begår voldsomme forbrydelser - Det er da slet ikke de samme personer
ALLE har fri bevægelighed hvis ikke der er visum krav -Også Rumænere og det har de haft siden før 1950???? Eller hvad???
Hvorfor har de ikke været et problem før? - Det er da ikke grundet Schengen, det er bare blevet let at rejse ud af Rumænien - og Danmark bliver, helt som UK - som ikke er Schengen, ramt af masser af problemer.
Det de kan nu, er at søge arbejde, få det, og så - normalt arbejde - måske til for lav løn - MEN det er da ikke de Rumænere som får arbejde som generelt begår røverier - det er de som bare kommer ind og ud med deres pas - og det har de kunnet siden før 1950 - hvis de ellers havde lov at komme ud af Rumænien
Lad nu dette få lidt realisme med i sig. Der kan være masser af Rumænere som begår frygtelige ting (uden jeg fordømmer specielt det land - de har mange gode folk, nu er det bare det lnd der nævnes) men det har ikke med Schengen at gøre.
Vi kan være vrede over at læse udlændinge begår forbrydelser, men det er en globaliseret verden, og der sker frygtelige ting som en pas kontrol ikke kunne hindre heller.
Jeg gentager gerne, at enkelte - helt enkelte måske blev stoppet, men det er så få at det ikke er omkostningen og besværet for alle der rejser værd. De penge kan anvendes 100 gange bedre i politiarbejdet, end ved at lade politiet sidde og gennembladre/lyse pas som i 99,9% af tilfældene giver fri adgang.
Fred over land i alle fald:)
vh