materiale til urkasser?
#4
Mads Gjødesen Skrev:Jeg kan ikke følge din pointe Klaus, når du fremhæver materialekvalitet i denne sammenhæng. Stål er guld langt overlegen, hvis vi kun fokuserer på de tekniske kvaliteter på materialerne. Audi og Porsche bygger biler i aluminium fordi materialet er lettere end stål og giver nogle tekniske fordele. Patek fremstiller kun guldure, fordi materialet er mere eksklusivt. Ikke for at uret skal have længere levetid og større holdbarhed.

Mads Gjødesen

vi er enige i, at stål er mere stabilt med hensyn til ridser og skrammer. men herlighedværdien er efter min mening ikke nær den samme som ved et guldur. et 50 år gammelt guldur vil ofte være i en bedre stand (både udvendig og indvendig), fordi man har passet bedre på det - netop for ikke at få skrammer. iøvrigt er det ikke det store problem at polere guldure op igen. det burde endda være nemmere end stål, da det er blødere.

jeg ved godt at danskere hellere vil have stål lige nu, men jeg skrev jo, at guldsmeden ser en større tendens til bling-bling og at det måske vil vende ved urene oz. du får guldure til at være noget negativt ved at kalde det for bling-bling og det er det ikke!

audi var den første med aluminiumschassis. og andre store er hurtig fulgt efter. audi gjorde det med det samme, da der var mulighed for det. ikke kun fordi de ville gøre en forskel til andre med hensyn til rust og vægtfordele (så kunne de have valgt glasfiber lisom renault), men også fordi bilen blev mere eksklusiv (dyrere) og kan holde væsentligt længere end stålbilerne. (har lige læst om en sheik der har købt en audi i ren sølv)

ligegyldig hvad, passer man bedre på ekslusive ting og det var lisom dét der var min pointe. jeg ville aldrig finde på at have min guldchronomat på, når jeg skruer på min 2cv, men har ingen problem med det ved mine stålure.

igen er det et spørgsmål om smag og stil om det skal være "blik"(hævn for dit bling-bling <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> ) eller guld / platin. koster en blikklokke 100000 ja så passer man oz på det!

sydlændingen
Svar


Beskeder i denne tråd
materiale til urkasser? - af Peter V - 08-01-2006, 08:21 PM
[Intet emne] - af klaus - 08-01-2006, 10:44 PM
[Intet emne] - af Mads Gjødesen - 09-01-2006, 12:24 PM
[Intet emne] - af klaus - 09-01-2006, 04:42 PM
[Intet emne] - af Peter V - 09-01-2006, 05:14 PM
[Intet emne] - af klaus - 09-01-2006, 05:37 PM
[Intet emne] - af bjorn_e58 - 09-01-2006, 05:58 PM
[Intet emne] - af klaus - 09-01-2006, 06:09 PM
[Intet emne] - af Peter V - 09-01-2006, 06:25 PM
[Intet emne] - af Peter V - 09-01-2006, 06:36 PM
[Intet emne] - af bjorn_e58 - 09-01-2006, 09:08 PM
[Intet emne] - af klaus - 09-01-2006, 09:46 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)