25-10-2006, 09:45 PM
JonasC Skrev:Hej
Jeg håber at nogle eksperter her inde kan hjælpe mig. Er helt nybegynder til ure (ud over de forskellige Casio og Seiko ure jeg har haft gennem tiden).
Jeg er på udkig efter et nyt ur. Men er helt lost, de sidste par uger har jeg kigget på jeg ved ikke hvor mange modeller. Jeg har ca. 30-40.000 kr at gøre godt med.
Der er jo altid klassiker(efter min mening), som Rolex Submarina. Men kunne godt tænke mig noget lidt mere "specielt". men i samme stil.
uret skal være med stål lænke, og ikke noget guld eller andet(hvilket jeg nok heller ikke for for de penge jeg har at gøre godt med)
Her er en lille liste over de ure jeg har kigget på
Breitling Navitimer Heritage
IWC Spitfire Chrono-Automatic (kender ikke priser)
Zenith Class Sport (kender ikke priser, men det er helt sikkert for dyrt)
Rolex Submarina og GMT II master
Jaeger-LeCoultre Master Compressor Chronograph (kender ikke priser)
Håber der er nogen som har tid og løst til at give mig en hånd med dette meget svære valg. Også gerne med nogle nogenlunde priser nogle af urene. Da jeg ikke har kunne finde det på alle.
Jeg er åben for andre modeller og mærker
Uret skal være nyt.
pft
Der er ROLEX" og så alle de andre!! Var der engang en urmager der sagde.. Det mener alle Rolex freeak jo også!! SÅ - Køb dit nye ur med hjertet " Dit Hjerte"
Elmer

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)