Den velkendte kriblen... Inspiration, ideer & råd efterlyses
#48
Sociologen Skrev:Ikke dårligt at høre, at Big Ingenieur er set til 57k i mint-tilstand. Var dette indenfor eu?

Jeg kan umiddelbart godt lide, at femmen er foret - men tror stadig, jeg mere er til gummi :) Kan ikke helt gennemskue, hvad du mener med, at "remmen skubber sig opnunder hornene". Gider du forklare? :)

Hvor bred er remmene på Mission Earth hhv Big Ingenieur?

Ved I, hvor høj Big Ingenieurs kasse er i forhold til fx pam177 og rolex DS?

Selvom ønskeuret pt er AP Diver, så kan jeg nok realistisk sige, at det ikke bliver dette ur (i hvert fald denne omgang).

Det er længe siden jeg har haft EU-ret, men jeg mener vist at Holland er et af de første medlemmer af forløberen til det som senere blev til EU. Uret kan findes NIB og MINT hos Juwelier Burger. [url]"http://www.juwelierburger.com/Horloges/Iwc/7391-4345/Big+Ingenieur+Zinedine+Zidane+limited+Edition~~NEW~~.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.juwelierburger.com/Horloges/ ... NEW~~.html[/url]

Juwelier Wilfart havde også en til salg for et stykke tid siden. Og ellers har Juwelier Ralf Häffner en ny BIC til salg.: [url]"http://www.watch.de/germany/herren-uhren-okkasionen/iwc/iwc-big-ingenieur-chronograph-uvp-12-200-ungetragen.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.watch.de/germany/herren-uhre ... ragen.html[/url]

Jeg har desværre lidt svært med at forklare det, men det går i sin enkelthed ud på at remmen sandsynligvis vil blive lidt mere ''medtaget'' ift. normalt, da den ''knubber'' sig op af de massive horn. Kassen føles forresten massiv ift. urets beskedne vægt på henholdsvis138 og 179 gram. (ref. IW 500501 og IW 500503). Jeg kan prøve at tage nogle ''close-up'' billeder af det område en gang i næste uge, da banken nu er lukket. I den forbindelse kan jeg samtidigt forsøge at måle remmens bredde ved hornene og ved spændet. Generelt ''taper'' remmen mod enden, men det virker harmonisk pga. kassens form.

Måske kan det skabe lidt klarhed? Du skal forresten endelig spørge løs, hvis du har flere spørgsmål om BI. Icon_e_smile Jeg er altid frisk på at hjælpe med svar.
Svar


Beskeder i denne tråd
Re: Den velkendte kriblen... Inspiration, ideer & råd efterl - af Mr. Tick - 10-08-2012, 05:46 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)