Billeder af astronauter og Speedmastere
#3
Hej John..

vedr. Ed Withe så var han ombord på den katastrofale Apollo 1 hvor kabinen brød i brand - kabinen var på det tidspunkt fyldt med 100% ren ilt og en "løs elektrisk forbindelse" startede en brand som dræbte alle tre astronauter. Jeg er ret sikker på (men ikke 100%) at der "kun" var tale om træning og ikke den egentlige opsendelse.
Katastrofen fik NASA til at ændre designet så der på efterfølgende missioner ikke var 100% ren ilt i kabinen.

[url]"http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_1" onclick="window.open(this.href);return false;">http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_1[/url]

.....men det har jo ikke meget med ure at gøre Icon_smil

Det sjove er jo at "det første ur på Månen" (sandsynligvis) ikke findes mere....da Armstromg skulle ud på månen som den første efterlod han sit Speedmaster i LEM (Lunar Module) da det indbyggede ur var gået i "udu" - derfor blev Aldrins Speedmaster nogle timer efter det første ur på Månen...efter hjemkomsten sendte Aldrin sit ur med posten (?!?!?!?) til Smithsonian Museum(?) men uret forsvandt i posten og fremgår derfor heller ikke af den liste du har i din post!
For nogle år siden var der en gut der påstod at han havde fundet uret, men det var vist en and!
"It's better to have a need-not, than to need a have-not" Icon_cool

IMHO
John
Seiko MM300 + "Atlas"
Omega 2xSpeedmaster + 2xSeamaster
Looking for: Fundings


Svar


Beskeder i denne tråd
Re: Billeder af astronauter og Speedmastere - af johnfyn - 19-11-2009, 11:05 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)