02-06-2010, 12:45 PM
peter Skrev:Hej HannoverAbsolut - men hvis du har læst linkene til ex trådene fra Timezone - så kan du se at det skam er gjort en del gange - nok i østEuropa - netop for at skabe "militær ure" eller mere korrekt, det der ligner. Måske samme mand, som har haft en del ure med skiver i facon der passede til re-dial og værker med stor sekund - har specialiseret sig. Mening eller ikke mening? Gjort er det i alle fald. Bauns ur er jo et eksempel, med mindre du mener det er Omega der har lavet værket på den måde.
Det giver stadigvæk ikke nogen mening, da det er meget nemmere at finde 30 millimeter Omega værker med lille sekundviser.
MVH Peter
Der findes også versioner med to sekundvisere - den gamle central og en nylavet subdial - som Omega ikke har lavet, men som sælges som ganske specielle og DYRE
Besværligt men gjort
vh
Mvh. John - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)