07-05-2013, 09:25 PM
Mikael Lange Skrev:jeg kan godt lide den originale ploprof 600, fordi det er et kompromiløst ur lavet ud fra primære kriterier som: funktion og mission, og måske så ikke var en design-vinder...men Omega lage 4 års udvikling og testing i uret, så det er virkeligt et seriøst ur (udfordret af Seadwelleren?)
[url]"http://www.ploprof.com/PloProf.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.ploprof.com/PloProf.html[/url]" onclick="window.open(this.href);return false;
At den så er blevet et ikon med en fordobling af prisen på få år er så en anden sag...men meget interessant ur, og historie..
Mikael
Da retromodellen kom for.. 3-4 år siden? Troede jeg prisen ville stige markant på den originale Ploprof 600 men det er nu ikke sket. Prisen har ligget på nogenlunde samme niveau de seneste ca 5 år.
Vh baun
Se min samling og profil
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)