Raymond Weil Parsifal - Overvejelser.
#7
Hej Willy.

Korrekt hvad du skriver, men jeg vil også sige at få et pænt RW til 1/4 pris af nypris efter 7 - 8 år er jo fint nok. Det samme ur i Omega ville vel koste 1/2 - 1/3 pris af nyprisen. (måske 20.000 kr).

Disse var de nærmeste jeg kunne finde med chrooograph og i guld/stål. Jeg ved ikke hvor gamle de er.

[url]"http://www.chrono24.com/en/omega/speedmaster-date-chronograph--id2813021.htm?query=omega+chronograph&dosearch=true&searchexplain=1&resultview=list&goal_suggest=1&dosearch=true&urlSubpath=/search/index.htm">http://www.chrono24.com/en/omega/speedm ... /index.htm[/url]


eller

[url]"http://www.chrono24.com/en/omega/omega-speedmaster-automatic-chronograph-day-date-vollkalende--id2685050.htm?query=omega+chronograph+40+mm&dosearch=true&searchexplain=true&resultview=list&goal_suggest=1&dosearch=true&urlSubpath=/search/index.htm">http://www.chrono24.com/en/omega/omega- ... /index.htm[/url]

Når det er sagt er Omega lettere eller måske meget nemmere at sælge, men hvis uret er en keeper betyder det jo ikke meget.
Svar


Beskeder i denne tråd
Re: Raymond Weil Parsifal - Overvejelser. - af Stenstrup - 19-06-2014, 07:55 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)