Trykprøvning
#2
Jeg kan kun gætte, og mit svar er under forudsætning af at de 0.7 atm er absolut tryk (dvs. undertryk i forhold til normalen på 1 atm).

I så fald kan jeg forestille mig, at man vil være sikker på, at uret ikke er utæt i "udadgående" retning. Det er jo derfor ure har en helium-ventil - når uret HAR været nede ved højt tryk, og der ER kommet helium ind i uret, skal heliummen jo ud igen, når uret kommer tilbage til normal tryk. I den situation er trykket inde i uret højere end udenfor, og uden heliumventilen risikerer man f.eks. at glasset springer af. Så under forudsætning af, at de 0.7 atm er absolut sikrer man sig, at uret kan tåle, at der er (relativt) overtryk inde i uret uden f.eks. at glasset springer af. Denne test foregår i luft og den eneste risiko er altså at glasset springer af.

Den efterfølgende 10 atm test (hvor jeg igen må spørge om det er absolut, altså 9 atm trykforskel eller relativt) forgår ved at øge trykket, inde i en beholder, hvor der er vand, men med uret over vandet. Hvis det så ikke er helt tæt ("indad") vil der trænge lidt luft ind. Herefter sænker man det ned i vandet og tager trykket af. Hvis det så kommer bobler fra uret er det tegn på, at luften, der ved de 10 atm trængte ind i uret, nu kommer ud - altså at uret IKKE er tryksikkert. På denne måde sikrer man, at det ikke er vand, der trænger ind i uret under testen. Hvis 0.7 atm testen ikke var genneført kunne man i stedet risikere at glasset sprang af under 10 atm testen, og det ville ske medens uret var under vand.

/Bjørn.
Svar


Beskeder i denne tråd
Trykprøvning - af Jette - 16-09-2014, 12:34 AM
Re: Trykprøvning - af bjorn_e58 - 16-09-2014, 02:04 PM
Re: Trykprøvning - af Jette - 16-09-2014, 11:45 PM
Re: Trykprøvning - af Jens_phpbb3_import15753 - 17-09-2014, 01:10 PM
Re: Trykprøvning - af bjorn_e58 - 17-09-2014, 01:34 PM
Re: Trykprøvning - af Jette - 17-09-2014, 02:20 PM
Re: Trykprøvning - af Jens_phpbb3_import15753 - 17-09-2014, 04:15 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)