Gode ure - mærker med gode in house værker
#60
Som Willy nævnte; "in-house" behøver ikke nødvendigvis være en kvalitetsgaranti. In praksis er det dog når man taler om schweiziske ure.
Så vidt jeg ved (Rolex informerer meget lidt om deres gøren...), samlede Rolex i 90´ene produktionen af alle de "mindre betydningsfulde" dele under deres eget tag og blev 100% in house urproducent, dvs. ikke alene ang. urværker men alt.
Hvorvidt det så har haft andet end PR-mæssig betydning er ikke at vide - kvaliteten er i top og mandagseksemplarer eksisterer ikke i deres univers.
Kan huske at en vidsig repræsentant af Rolex fortalte til mig 1999 på Basel messen at alt er in house hos dem; på fabrikkens baggård i Bienne har de en krokodillefarm for at producere råmateriale til urremme... (en dårlig joke men alligevel)

Mvh. John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar


Beskeder i denne tråd
RE: Gode ure - mærker med gode in house værker - af Bjørn H. - 03-01-2016, 10:36 AM
RE: Gode ure - mærker med gode in house værker - af Bjørn H. - 03-01-2016, 12:37 PM
RE: Gode ure - mærker med gode in house værker - af TioMalo - 05-01-2016, 07:22 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)