22-12-2013, 11:42 PM
Claus Tukjær Skrev:Ingen/kort historie = Dårlig historie. Nu må i sq stoppe <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Om hentydningen er slidt eller ej, gør den ikke mindre korrekt.
Super at nogen gør sig til herre over hvad der "bør" findes<!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->
U-Boat er ikke en producent, der kan bryste sig af en nævneværdig historie, Claus.
U-Boat fokuserer derimod på at ramme et nichemarked, hvilket er helt i orden. Dog er der flere producenter i det segment, der kan tilbyde det samme (relativt forstået) til en brøkdel af prisen, f.eks. Invicta, hvorfor man ikke kan undgå at få en bitter smag i munden, når det omdiskuterede ur er prissat til over 60.000 kr.
Historie er - kort sagt - et moment blandt flere. Ulempen består blot i det forhold, at U-Boa5 dumper i de øvrige kategorier, som Mads har opregnet i sit indlæg.
Jeg går ikke ind for eugenik, men det er trods alt et 'debatforum', hvor folk kan lufte sin(e) holdning(er) - forudsat at det sker i en sober tone.

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)