28-12-2014, 12:20 PM
Stensbjerg Skrev:Men at Seiko skulle lave under 30000 ure der nyt koster fra 6500 kr og opHvor kommer det tal (6500) nu fra?
Finder jeg for usandsynligt at tro på uden et hardcore bevis, men det er kun min overbevisning ikke andet.
Ser du på industriens egne tal her:
[url]"http://www.jcwa.or.jp/eng/statistics/industry_13.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.jcwa.or.jp/eng/statistics/industry_13.html[/url]
under 1.1 kan du se at ud af 67,2 millioner ure der i 2013 forlod fabrikkerne var kun 2,5 millioner mekaniske. Så kan man diskutere om disse semi mekaniske hører under her men faktum må da være at set oppe fra er 3,7% uhyre lidt og det må betegnes som være absolut niche produktion for den japanske ur industri som en helhed. Interessant er det også at dette tal har siden 2010 været faldende mens det for kvarts forholder det sig lige omvendt.
Mvh
Klaus
Mvh Klaus

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)