ur salg...
#11
Bjarne Skrev:Har osse prøvet det, fik denne her idag Icon_cool

"Rolex Daytona Oyster Perpetual automatic, hvidguld med brillanter i skive, COSC certificeret, ref. 116519, uret er pænt og velholdt, uret er fra juni 2007. jeg vil godt give et byd på 41000kr mit bud er gældene 8 dage fra modtagelsen af denne mail.

mvh lasse"


Uret står til 85000 og er 1 år gammelt, så helt sikkert det værste tilfælde af skambud jeg indtil dato har oplevet, bedøm selv.

Jamen Bjarne - en ting må du gi mig ret i, det er ikke kedeligt at sælge ure på nettet. Med sådan en mail får man da et billigt grin..Hvad mon der sker hvis du først svarer efter de 8 dage Icon_e_biggrin

Når jeg har sat noget til salg om det er et ur, kunst eller en Trip Trap stol så har jeg en stille forventning om, at der skal "pruttes" om prisen og besvares pudsige spørgsmål. Det er helt fint. Det må man tage med. Men der er grænser. Jeg synes absolut Bjarnes lille mail fra Lasse viser den manglende seriøsitet man kan møde.

Det der kan pi.... mig af er når en potentiel køber ikke svarer - når man selv har brugt tid på at komponere et svar på dennes mail.

Hvis man læser på DBA er der også mange sjove bud på ure. Jeg har været heldig og har "kun" fået tilbudt en Poul Kjærholm stol. Andre sælgere får tilbudt en bil, en guld halskæde eller andet...

Er der forøvrigt nogen af Jer der sælger mange ure, der har fået tilbudt specielle ting i bydte for et ur???
Svar
#12
jacob jensen Skrev:Går ud fra at du har is i maven bjarne Icon_e_wink og venter på at han kommer ud af busken med et forhøjet bud Icon_e_biggrin

Selvom dagene på i hans øjne flotte tilbud tæller ned <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

Der kommer ikke flere bud fra ham - har bedt ham om ikke at kontakte mig igen hverken nu eller senere Icon_e_wink

Men heldigvis er det sjældent at man løber ind i denne type.

Og Claus - Jeg tør ikke tage imod dit væddemål, kunne blive den dyreste Mars bar jeg nogensinde har fået Icon_cool

Og Morten, er blevet tilbudt alt fra lamper, stereo anlæg, smykker, cykler og meget andet, en gang røg jeg i gyngen og tog en guldkæde for en restbetaling da jeg vidste at jeg kunne sælge den til Halse, kæden havde bare aldrig set guld, så det kostede.
Mywatch.dk
Bjarne Vork
Svar
#13
Jeg har ikke noget imod kvalificerede bud. Jeg praktiserer da også tit at byde folk en pris på et givent ur, Forskellen ligger i det KVALIFICEREDE bud.

F.eks. melder jeg tit ud på forhånd hvad firmaet skal tjene på et givent ur i % for at det er rentabelt. Det respekterer langt de fleste kunder/sælgere. Det er fair nok hvis man hellere vil sælge det, med det besvær der nu engang hører.

Mvh morgan
Svar
#14
Morgan Jones Skrev:Jeg har ikke noget imod kvalificerede bud. Jeg praktiserer da også tit at byde folk en pris på et givent ur, Forskellen ligger i det KVALIFICEREDE bud.

F.eks. melder jeg tit ud på forhånd hvad firmaet skal tjene på et givent ur i % for at det er rentabelt. Det respekterer langt de fleste kunder/sælgere. Det er fair nok hvis man hellere vil sælge det, med det besvær der nu engang hører.

Mvh morgan

Måske skulle man lære af mesteren selv Icon_e_biggrin I kender da denne her formulering:

"Vi kan også møde på Rolex Ur-Forhandler hvis for confirmer ægteskab. NO STUPID QUESTIONS WILL BE ANSWERED !!!
BE SMART ABOUT HOW YOU APPROACH ME ; IF YOU WASTE A MOEMENT OF MY TIME I WILL NOT SELL TO YOU !

ATTENTION: (PLEASE READ BELOW) !!!!! :

FASTE PRIS! , NEJ TAK TIL OFFERS eller BUDS, IKKE KONTAKT MIG FOR PRIS BEHANDLING eller ??. HVIS DU KAN IKKE BETALE FULD BELØB 65000 - DU SKAL IKKE KONTAKT MIG ! ! ! !"(citat DBA)

Han har sikkert ikke problemer med useriøse bud Icon_redface

Det gør helt ondt i tænderne at læse en sådan ann.

Hilsen
Morten
Svar
#15
Morgan Jones Skrev:Jeg har ikke noget imod kvalificerede bud. Jeg praktiserer da også tit at byde folk en pris på et givent ur, Forskellen ligger i det KVALIFICEREDE bud.

F.eks. melder jeg tit ud på forhånd hvad firmaet skal tjene på et givent ur i % for at det er rentabelt. Det respekterer langt de fleste kunder/sælgere. Det er fair nok hvis man hellere vil sælge det, med det besvær der nu engang hører.

Mvh morgan

ENIG morgan selv siger jeg det på en måde som virker der hvor jeg har hjemme.

Vi åbner ikke butikken om morgen for vores blå øjnes skyld,vi gør det for at tjene penge det kunne vi ikke drømme om at lægge skjul på.

Og der er kun en til at lægge de penge og det er personen der tager i døren udefra.

Jeg siger det i en pæn tone og har aldrig i de snart 15 år jeg har handlet
mødt en sur mine over det.

Folk forstår det hvis bare de bliver behandlet ordenligt/seriøst Icon_cool
Svar
#16
Jeg blev tilbudt et gavekort til bilexperten i bytte for et ur. Et maleri er det også blevet til.....

Ellers er det overvejende DBA hvor de mindst seriøse bud kommer fra. Netop derfor bliver ALLE mine ur solgt via vintageure..... med succes Icon_e_wink

Jeg vil selvfølgelig gerne selv gøre en god handel og andre må gerne forsøge det samme hos mig, bare det er nogenlunde seriøst......

Flere gange har jeg haft en aftale om et salg og så ikke hørt mere fra køber. Desværre også fra en enkelt herinde...... Det er dårlig stil.....
Svar
#17
Bytte for et ur ? Jeg har byttet et 6309-7040 til to malerier Icon_e_biggrin Ret underlig fornemmelse at stå og bytte på Nørreport Station - men alt forløb glat, og i øvrigt havde vi begge den samme oplevelse af sagen, og fik derved et godt grin sammen Icon_e_wink
De venligste hilsner, John
Svar
#18
Og han prøver igen igen Icon_cool

Så i får lige hele korrespondancen hvis andre skulle falde over ham, han burde nok på bad guys



Rolex Daytona Oyster Perpetual automatic, hvidguld med brillanter i skive, COSC certificeret, ref. 116519, uret er pænt og velholdt, uret er fra juni 2007. jeg vil godt give et byd på 41000kr mit bud er gældene 8 dage fra modtagelsen af denne mail.

mvh lasse

Hej Lasse

Normalt gider jeg ikke spilde tid på så useriøse bud, men du har måske skrevet forkert.

Jeg går ikke ud fra at nogen kan tror at man kan købe en Rolex der er 1 år gammel for ca. 25 % af nypris.

Hvis du mener dit bud er korrekt bedes du ikke kontake mig igen nu eller senere omkring andre ure.

mvh
Bjarne


hej bjarne, det er nye tider hvis du ikke har opdaget det, så jeg kan ikke se hvad der er galt i at give et tilbyd på et ur, der er masser i de her tider som skal af med deres ure for at kunne betale deres udgifter, nu hvor renten er gået i vejret på deres bolig lån, men den pris kan jeg hente det helt nyt hos klarlund, så held og lykke med det pris.

mvh lasse
Mywatch.dk
Bjarne Vork
Svar
#19
Morgan Jones Skrev:Jeg har ikke noget imod kvalificerede bud. Jeg praktiserer da også tit at byde folk en pris på et givent ur, Forskellen ligger i det KVALIFICEREDE bud.

F.eks. melder jeg tit ud på forhånd hvad firmaet skal tjene på et givent ur i % for at det er rentabelt. Det respekterer langt de fleste kunder/sælgere. Det er fair nok hvis man hellere vil sælge det, med det besvær der nu engang hører.

Mvh morgan
Godt at høre. Jeg synes også at et sådan bud gerne må være kvalificeret netop gennem link til et tilsvarende som samtidigt er til salg - hvorfor vil jeg hellere ha dit - eller anden god grund til at ville betale andet end det som sælger vil.

Skambud kan de ride ad h..... til med, men seriøse ud og snak om hvad man vil give bør være OK
vh

vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#20
Hej Bjarne
Vi glemmer den Mars Bar. <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Men prøv og se den Bad Guys Jan opgav til os. Det er sikkert samme type knold. Ønsker at købe, men når vi når betalingen så mangler der lige x antal kr.

Claus
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)