Vurdering af Rolex 6426
#21
Hvis de stadigvæg ser firekantede ud, er det på tider at tjecke skærmeopstillingerne. Og huske at tage den blå tablet om morgenen <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

http://www.chrono24.dk/rolex/mens-18k-go.../index.htm

http://www.chrono24.dk/rolex/oysterdate-.../index.htm

http://www.chrono24.dk/rolex/oyster--id2.../index.htm

http://www.chrono24.dk/rolex/tudor--9-kt.../index.htm

http://www.chrono24.dk/rolex/new-old-sto.../index.htm

http://www.chrono24.dk/rolex/oyster-lami.../index.htm

http://www.chrono24.dk/rolex/14k-yellow-.../index.htm

Sidste år købte jeg en magen til for en kammerat og det var fra Danmark (annoncen hang ret så længe her på vintage og/eller ursiden.dk):

http://www.chrono24.dk/rolex/vintage-ref.../index.htm

Som sagt, jeg har samlet her stort set kun ure op til ca. de nævnte kr. 10.000. Rigtigt ofte er sælgere villige at give en ordentlig rabat når man handler om de her ældre guld dress ure. Jeg ville søge for ure op til max. kr. 13 - 14.000 og så, når jeg har zoomet til et - to stykker, kontakte sælgere og spørge hvad ville de slippe uret for.

Vh. John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#22
Tio Malo Skrev:Normal pris for en 9kt guld Precission fra 50´ene - 60´ne er ca. kr. 10.000.
Du får ikke ret meget vintage mærkeur i guld for de penge. No names kan findes for lavere pris uden problemer.
Vh. John

Tio Malo Skrev:Baun, de her priser har noget med modellen at gøre. Rolex Precision 9/10kt guldure fra 50´ne og 60´ne koster omkring de 10K.

xxxxx

De fleste er solgt - gennem chrono24 kan man sagtens finde lignende. Søg på "Rolex Precission" "Vintage Rolex" "Rolex 6426" (og alle andre vintage ref.)

xxxx


Det var disse udtalelser jeg betvivlede og stadig betvivler. Om man kan finde gamle firkantede dameure er uinteressant i den sammenhæng.

Det der vises nu er Tudor, Guldkappe Rolex ure og US ure + 30% .... det holder overhovedet ikke. Slet ikke.

Man kan jo blot søge på Chrono24 med filter - herreure - gul guld - EU - Rolex - president, så har man checket om Johns påstand om at de nemt kan findes til 10 K holder.

Det gør den ikke.

Om John vil indrømme at han har ført sig frem med påstande (igen) om hvor billigt man kan finde Rolex ure er en helt anden sag. Men dokumentation udestår fuldstændigt. Alle links er røgslør, som kun er lagt for at undgå at indrømme en fejl information.

vh baun
Svar
#23
Hvis man seriøst ønsker at hjælpe nye købere af Rolex kunne man forsøge at lave ordentlig og dokumenteret information som dette. (om køb af vintage Omega)

[url]"http://itstime.dk/urdebatten/viewtopic.php?f=24&t=3288" onclick="window.open(this.href);return false;">http://itstime.dk/urdebatten/viewtopic.php?f=24&t=3288[/url]

Jeg siger ikke den er fejlfri eller skudsikker, men den er et seriøst forsøg på at vejlede. og jeg forsøger også at illustrere med eksempler fra den virkelige verden.

I øvrigt er den og jeg åben så rettelser og kommentarer kan er særdeles velkomne.

vh Baun
Svar
#24
Citat:Man kan jo blot søge på Chrono24 med filter - herreure - gul guld - EU - Rolex - president, så har man checket om Johns påstand om at de nemt kan findes til 10 K holder.
Jeg garanterer, og er for en gans skyld enigt med Per, at hvis man søger med den fornævnte filtrering, finder man ikke noget.
Fordi:
- De her ældre Precisions er produceret i 9kt for fleste vedkommende og IKKE 10kt guld.
- "President" refererer til Rolex President lænke (for Daydate 1803 og videre ref.) og til Daydate i 18kt (amerikansk betegnelse for modellen).

Enighed ang. følgende: Disse ure kan ikke købes, hverken i EU eller globalt for 10K <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

Vh. John

PS: Over and out - hvad med dig, Per ?
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#25
Spændede debat. Jeg kan se man ikke skal ændre ret meget på søge kriterierne før der kommer nogen helt andre ure og prisklasser frem. Jeg skal vidst have læst lidt op, og undersøgt markedet en del mere før jeg laver mit første indkøb. Icon_e_smile Man kommer meget længere for 10 end 5.000 - det er tydeligt at se.

Jeg vender tilbage i tråden med respons fra sælgeren i Holland med det første annoncerede ur, når jeg hører fra ham.

Tak for alle indlæggene.
Svar
#26
Jeg skulle naturligvis have skrevet "Precision" og ikke President, men med den rettelse holder det jeg skriver stadig 100%.

Man kan ikke nemt finde Herre guld Rolex precision i EU til ca 10 K - man skal op i 13-14 og det er så de absolut billigste og det er sjældent anbefalelsesværdigt at købe dem.

Så jeg mener stadig at det er brugervildledning og misinformation du laver John. Sørgeligt, når jeg ved at du har ekseleret i branchen de sidste mange år. Måske er det netop en tidsforskydning der generer her. Dine priser er 10 år gamle.

vh Baun
Svar
#27
Hyldager, der er en ting som John Tio Malo har ret i: Hvis denne Rolex hype bliver ved, og du ikke koeber alt for dyrt, saa kan du ikke tabe mange penge paa en Rolex (pas dog godt paa). Jeg vedholder dog, at for omkring 5-6000 DKK kan man faa mere end en 32mm gold plated / 9 eller 10kt Rolex... . Jeg forstaar godt fascinationen, der gaar ud fra dem. Min uremager er ogsaa helt glad for deres vaerker, og det har sikkert en aarsag. Men der er en meget stor forskel paa at have en 9/10kt ur (selv om den baerer en krone) eller et aegte 14 eller 18k guldur paa haandledet, jeg er dog ingen digter og proever slet ikke at beskrive det.

http://www.ebay.de/itm/VINTAGE-OMEGA-DE-...2c6fe1e9eb
http://www.ebay.de/itm/Reloj-de-Pulsera-...257ee8e3b0
http://www.ebay.de/itm/OMEGA-Seamaster-O...27d3df1799

Eller:
http://www.ebay.de/itm/1960s-18K-OMEGA-C...51ae523d6a

(den ender nok paa lidt over 1000EUR)
Skift ur, når du står op!
Svar
#28
Du har delvis ret, Olof. Sammenligner man en Omega guld dress og ditto Rolex, ville jeg tro at man får ofte lidt mere smæk for skillinger ved at købe Omega. Urværkene er sikkert kvalitetsmæssigt ca. lige gode men Omega kasser er mere solide (Rolex 9 & 10kt kasser er meget tynde og lette).
Nu har jeg aldrig handlet med denne type Omegaer, men har en fornemmelse om at de er nemmere at sælge videre end en Rolex Precision. Og hvorfor så det ? jeg tror at hvis man viser frem en Rolex, som ikke er pakket ind i en Oyster-kasse, tør de fleste ikke. Hvorimod Omega er netop kendt af disse modeller.
Men når vi flytter til den næste pris- og kvalitetskasse, er sagen ikke mere så enstydigt.
Her nogle solide guld Rolex´ til 14 - 17K og mulighed for pænt prisnedsættelse:

Et Rolex AirKing i solid Oysterkasse i 14kt guld (Oysterkasse = med skruekrone og skrue bakkasse, meget solid) & under prisen af mange lignende modeller i stål. Med automatværk, i EU og sælger vil handle om prisen:

http://www.chrono24.dk/rolex/oyster-perp.../index.htm

Denne 14kt guldklokke (AirKing) i solid Oysterkasse er også at finde indenfor EU, "startpris" kr. 14.843 med sælgerens notat: Pris € 1.990 (= kr 14.843) [Kan forhandles]. Med automaturværk. Et ur, jeg ville begynde at handle om hvis guldfeberen ramte mig:

http://www.chrono24.dk/rolex/oyster-perp.../index.htm

Uanset hvad; at finde vintage Rolex med 14kt guld Oysterkasse for 14 - 17K og med mulighed for prisnedsættelse er absolut mere interessant end at finde en 9kt Precision for under 10K. medmindre uret er pænt under de 10K, ligesom uret her (Pris € 750 = kr 5.594) , trådens starter introducerede:

http://www.chrono24.dk/rolex/oyster--id2.../index.htm

Vh. John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#29
Hej Olof

Tak fordi du tager dig tiden. Jeg må nok hen til en hvor jeg kan se både et rolex og et omega fra den tidsperiode for at jeg kan sammenligne. Urene har nogenlunde samme størrelse, ca 34mm. Og når det primært nok vil være et samlerobjekt fremfor et ur der vil blive brugt jævnligt, betyder størrelsen ikke alt - og jeg er bare mere fascineret af rolex. Men det er nogen fine ure du har fundet, især den gamle seamaster.

Alternative ure kunne også være disse:
[url]"http://www.chrono24.dk/rolex/oyster-perpetual--id2240111.htm" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.chrono24.dk/rolex/oyster-per ... 240111.htm[/url]" onclick="window.open(this.href);return false;
[url]"http://www.chrono24.dk/rolex/rolex-air-king-oyster-perpetual-precision-oro--gold--id2342844.htm" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.chrono24.dk/rolex/rolex-air- ... 342844.htm[/url]" onclick="window.open(this.href);return false;
[url]"http://www.chrono24.dk/rolex/date-1510--id2436517.htm" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.chrono24.dk/rolex/date-1510--id2436517.htm[/url]" onclick="window.open(this.href);return false;

Men de koster selvfølgelig mere end omegaerne.
Kan man nogen steder se hvor længe urene har været til salg på Chrono24? Jo længere de har ligget, jo nemmere er det nok at forhandle om prisen.
Svar
#30
[url]"http://www.chrono24.dk/rolex/oyster-per" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.chrono24.dk/rolex/oyster-per[/url] ... 240111.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Man kan ikke se hvor stort uret er, men spørg sælger. Der kan være ure helt ned til 31 mm som var herreure i 50'erne men det vil alle finde for småt idag

[url]"http://www.chrono24.dk/rolex/rolex-air-" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.chrono24.dk/rolex/rolex-air-[/url] ... 342844.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Dette ser acceptabelt ud og størrelsen 33 mm er måske acceptabelt. Jeg ville ikke selv gå under 34 mm og de fleste vil sige minimum 35-36 mm, men det bestemmer du. men prøv et ur på 33 mm før du køber

[url]"http://www.chrono24.dk/rolex/date-1510--id2436517.htm" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.chrono24.dk/rolex/date-1510--id2436517.htm[/url]" onclick="window.open(this.href);return false;

Dette er flot, men prisen er jo også 20 K, så det passer meget godt.

Du kan finde et nydeligt vintage Omega i guld til 5-10 K - men skal det være Constellation er det over 10 K - ellers vil der typisk være noget galt.

Billigst er Omega Geneve i 33 mm fra 60'erne. Skal du op på 36 mm eller over i Seamaster / Seamaster De Ville er de dyrere.

Men hvis det er Rolex der er på ønskesedlen tror jeg du skal regne med ca 20 K for at få noget i en fornuftig størrelse og alder, hvis det skal være massivt guld.

Jeg vil også bemærke at reservedele kan være en udfordring til de gamle Rolex ure (før 1960). Urmagerne incl. Rolex AD har dem ikke og du er henvist til selv at finde dem på eBay mv. Ikke morsomt hvis man ikke lige er inde i hvor og hvordan.

vh Baun
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)