Svar: 778
Tråde: 107
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Aug 2012
T.Hansen Skrev:KimT Skrev:Ja jeg var godt klar over at du overvejede det. Er du så på ROC jagt nu?
Og tak for billedet af et fantastisk ur <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->
Sendt via TapaTalk
Nope ikke ROC endnu, der kom andet i vejen;)
Hvad har du på vej, Tom?
Venligst
Rasmus
"Alt ordner sig i morgen, er jeg sikker på..."
C.V. Jørgensen
•
Svar: 1,472
Tråde: 51
Modtaget Likes: 65 i 42 svar
Givet Likes: 261
Tilmeldt: Apr 2012
Ralle Skrev:T.Hansen Skrev:KimT Skrev:Ja jeg var godt klar over at du overvejede det. Er du så på ROC jagt nu?
Og tak for billedet af et fantastisk ur <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->
Sendt via TapaTalk
Nope ikke ROC endnu, der kom andet i vejen;)
Hvad har du på vej, Tom?
Rasmus der kom faktisk 2 stk's i vejen, IWC og JLC.
Syntes jeg trængte til lidt afveksling i hverdagen. Skal nok smide et par pics senere.
Sorry for off topic;)
You can't turn back the clock. But you can wind it up again.
•
Svar: 778
Tråde: 107
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Aug 2012
T.Hansen Skrev:Rasmus der kom faktisk 2 stk's i vejen, IWC og JLC.
Syntes jeg trængte til lidt afveksling i hverdagen. Skal nok smide et par pics senere.
Sorry for off topic;)
Lyder super spændende... Glæder mig til billeder <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->
Venligst
Rasmus
"Alt ordner sig i morgen, er jeg sikker på..."
C.V. Jørgensen
•
Svar: 14
Tråde: 2
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Sep 2013
Hedegaard Skrev:Slettegaard Skrev:Jeg tror slet og ret du er for ung Simon... no shit! Omvendt tror jeg, at du kan se det fede i two-tone, når du bliver ældre . Det var i hvert fald den udvikling min smag gennemgik, men der var jeg også et godt stykke over 40 
Måske... Dog er det mest de ældre Rolex Datejust med jubilee som jeg ser mest som "morfar" og nu hvor vi er ved two-tone... Hvis man sætter det lidt på en spids, er two-tone så ikke lidt ligesom en Porsche Boxter? Altså for dem som ikke helt har råd til den "rigtige" vare (beklager, hvis jeg støder nogen... det er skrevet med et glimt i øjet) Omend jeg har det lidt ligesom Morten; jeg er ikke vild med den nye Submariner/GMT kasse... Dog ser den bedre ud enten i two-tone eller i hel guld og vil da heller ikke afvise, at sådan en skulle ende på armen på et tidspunkt 
For mig er det helt omvendt. Et ur helt i guld er "sværere" at bære - når man blander guld/stål eller guld/hvidguld så fremhæver det i mine øjne guldet og får det ofte til at se mere eksklusivt ud, end et ur helt i guld. Personligt har jeg et Breitling Crosswind, og jeg ville på ingen måde ønske mig at det var helt i guld. Da jeg købte det var det på lænke, men har sat det på rem i stedet for at tone yderligere ned - det er stadig 'bling', men det er heller ikke et ur der bliver brugt til hverdag. Jeg har desværre kun et enkelt rystet billede fra telefonen:
For mig at se er der 3 typer der går med de klassiske guldure; Mormor/Morfar, Rappere/pornostjerner, og folk med fake ure med masser af 'guld', 'diamanter' og dertilhørende nikkel-allergi. Sidstnævnte har man efterhånden set så mange af at når man ser et guldur med diamanter i gadebilledet er det første man tænker hvorvidt det er fake frem for en "wow"-oplevelse. Der sker ikke for mig ved f.eks. Submariners, Seamasters eller lignende selvom der ellers også er masser af fakes i omløb af dem.
Mht. til at et guldur er mere modtageligt for ridser osv. så ville det aldrig være et springende punkt for mig i forhold til at købe et ur. Guld hører til på et dress-ur og det er ikke udsat for samme behandling som f.eks. en dykkerklokke som i min verden er til for at blive brugt, og derfor skal kunne holde til det!
•
Svar: 1,986
Tråde: 66
Modtaget Likes: 13 i 11 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Mar 2012
Jeg mener bestemt godt man kan bære helguld med stil. det handler jo bare om at tænke det ind i hele påklædningen. Alt skal selvfølgelig matche og gulduret kræver bare lidt mere omtanke at bære med stil end et tilsvarende i stål. Så kommer man i sneakers, træningsbukser og hættetrøje, er sandsynligheden for at få uret stemplet som kopi nok større, end hvis man har det på til en mere formel og velovervejet påklædning.
Her mener jeg nok desværre at vi er for dårlige til at få tingene til at matche så påklædningen alt for sjældent matcher gulduret. Men når det gør syntes jeg det ser fedt ud uanset alder.
/Mads
•
Svar: 455
Tråde: 121
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2004
Diskussionen om guld som metal til urkasser er en gammel diskussion, som jeg har taget med mange brave mennesker.
Vi taler her om selve funktionen og ikke udseendet. En urkasse skal, i min optik, ikke være modtagelig over for støv, fugtighed, stød mm.. Ud over det skal kassen kunne være modstandsdygtig overfor slag og anden påvirkning, der laver ridser, buler og ,i ekstremer, deformerer selve kassen. Den eneste grund til at anvende guld som urmateriale er udseendet og signalet om værdien. Som urmetal er det andenrangs jvf. de ovenfor nævnte argumenter
•
Svar: 273
Tråde: 33
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2012
Er helt enig med nogle af jer i at et guldur helst skal være på rem.. Og for mig at se så vil det guldur jeg en dag skal have være noget i denne stil:
Min lillebror er derimod den glade ejer af et Cartier Santos Dumont med Frederic Piguet Cal. 21 manuelt værk i:
•
Svar: 1,761
Tråde: 50
Modtaget Likes: 328 i 198 svar
Givet Likes: 72
Tilmeldt: Dec 2011
ydegaard Skrev:For mig at se er der 3 typer der går med de klassiske guldure; Mormor/Morfar, Rappere/pornostjerner, og folk med fake ure med masser af 'guld', 'diamanter' og dertilhørende nikkel-allergi. Sidstnævnte har man efterhånden set så mange af at når man ser et guldur med diamanter i gadebilledet er det første man tænker hvorvidt det er fake frem for en "wow"-oplevelse. Der sker ikke for mig ved f.eks. Submariners, Seamasters eller lignende selvom der ellers også er masser af fakes i omløb af dem.
Trist trist menneske syn og holdninger!
Det gør jo så en stor af alle os andre herinde til en del af ovenstående grupperinger?
Jeg kunne godt sige alt muligt grimt lige nu men det afholder jeg mig selvfølgelig fra...!
-------------------------------------
Ure? - Lidt af hvert vel....
•
Svar: 7,824
Tråde: 363
Modtaget Likes: 2,357 i 1,338 svar
Givet Likes: 1,829
Tilmeldt: Dec 2011
Enig jon
Men på den anden side jon, med de penge rappere tjener i dag,
og mængden af damer de lægger ned så overlever man nok at blive sat i bås på denne måde
Også om det så er sammen med porno stjerner,det er jo også moderne i disse tider at hænge ud med dem.
Yoshikazu Akahane. 28/+50.
•
Svar: 14
Tråde: 2
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Sep 2013
gmt-geek Skrev:ydegaard Skrev:For mig at se er der 3 typer der går med de klassiske guldure; Mormor/Morfar, Rappere/pornostjerner, og folk med fake ure med masser af 'guld', 'diamanter' og dertilhørende nikkel-allergi. Sidstnævnte har man efterhånden set så mange af at når man ser et guldur med diamanter i gadebilledet er det første man tænker hvorvidt det er fake frem for en "wow"-oplevelse. Der sker ikke for mig ved f.eks. Submariners, Seamasters eller lignende selvom der ellers også er masser af fakes i omløb af dem.
Trist trist menneske syn og holdninger!
Det gør jo så en stor af alle os andre herinde til en del af ovenstående grupperinger?
Jeg kunne godt sige alt muligt grimt lige nu men det afholder jeg mig selvfølgelig fra...!
Helt enig, det var med vilje sat lidt hårdt op!
Jeg ejer selv 2 guldure ud over det jeg nævner i indlægget, så jeg er skam i samme lejr som dig (håber jeg) men sig du bare et par grimme ting, det kan jeg godt tåle
•
|