Hjælp til køb af ur!
#1
Hej med jer!

Jeg vil gerne købe et lækkert og flot Omega ur, men jeg virkelig i tvivl om hvilket et, der passer til mig.
Jeg er meget grøn når det kommer til ure, så derfor spørg jeg jer til råds, da jeg håber i kan hjælpe mig.

Mit budget er på omkring de 20.000, men vil godt give lidt mere, hvis uret virkelig er stilet.
Søger et Speedmaster eller Seamaster, der er enkelt, men alligvel har lidt kant, hvis i forstår hvad jeg mener.
Ved godt det ikke er meget at gå efter, men jeg håber i kan hjælpe.

Mvh
Johan
Svar
#2
Velkommen til Johan
Du må først gøre det op med dig selv hvis en robust Seamaster dykkerur eller lidt mere skrøbeligt, forfinet og ikonisk Speedmaster kronograf er din stil.
De er stilmæssigt to vidt forskellige klokker, begge to rigtigt fine og kan skaffes hjem under de 20K budgetgrænse som brugte.
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#3
Hej John

Jeg hælder nok mere mod det forfinede, ikoniske speedmaster!
Kan du sende 2-3 modeller, som du mener kan købes til mit budget, det ville være en stor hjælp.

Mvh ¨
Johan
Svar
#4
Håber at du ikke opfatter det flabet hvis jeg siger at jeg er ikke en formidlingscentrale... Icon_e_wink
Du skal søge hos DK sælgere og bla. denne site skulle indeholde links til de fleste af dem. Ellers http://itstime.dk
En pæn Speedy med B&P fra 1995 - 2010 burde kunne købes for lige under 20K.
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#5
Jeg opfatter det slet ikke som flabet og jeg kan godt forstå dig.
Men som sagt ved jeg ikke meget om ure og den eneste måde at lære noget på, er ved at læse og spørge, så jeg dybt taknemmelig for din hjælp.
Igen, mange tak for hjælpen min ven.
Svar
#6
Stort set det samme spørgsmål er diskuteret i tråden "Rookie har brug for hjælp". Hvis du går ind på "hovedsiden" [url]"http://www.vintageure.dk">http://www.vintageure.dk[/url] og søger i til-salg databasen efter f.eks. "speedmaster" kommer der godt og vel en håndfuld muligheder op, alle under de 20.000.

/Bjørn.
Svar
#7
Speedmaster uret fås i utrolig mange forskellige udgaver, men den jeg ville vælge har ref. Nr. 3573.50.00. Den har det helt klassiske speedmaster look som måneuret så ud, men har safirglas, og bagsiden er også med safirglas, så der er udsigt til et meget flot urværk. Så har du også lidt kant.

Du kan få uret fra Italien til 21.500 kr. Som helt nyt.

Prøv at gå ind på chrono24.dk og vælge omega speedmaster, så kan du se alle modellerne.

God jagt.
Svar
#8
Tak for hjælpen alle sammen - det er en stor hjælp!
Og jeg tjekker lige den anden tråd ud.
Svar
#9
Gå efter et 3570.50.00 Icon_cool
"It's better to have a need-not, than to need a have-not" Icon_cool

IMHO
John
Seiko MM300 + "Atlas"
Omega 2xSpeedmaster + 2xSeamaster
Looking for: Fundings


Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)