21-12-2007, 10:52 PM
KlausM Skrev:Hannover_DK...Helt enig - hvis det er til videresalg vil ex 30 k da være tåbeligt at give, det duer kun hvis det er til en som vil holde af uret, måske netop på grund af de ærke danske beviser, som jeg kke tror ´nogen vil betvivle, men enig - til videresalg er det for dyrt.
Min pointe med papirerne er at de måske har en værdi kroner øre mæssigt så længe man tror på at de er ægte. Denne tvivl kommer man uden om med Rolex punched papers men disse fra JP Nielsen er kun ægte så længe man tror på sælger (som der kan være gode grunde til at gøre). Men sikkerheden forsvinder over tid. JP Nielsen eksempelvis eksistere vel ikke mere så her kan man ikke få bekræftet ægtheden.
Der er naturligvis kun grund til at diskutere dette når der er penge på spil og man forventer at få en ekstra præmie for disse papirer.
Mvh
Klaus
Endeligt hander det om at"ville ha eller ikke ville ha" - meget af det man køber kan man få billigere om 5 år hvis man leder og søger og - men tid er også penge på en eller anden måde - og jo længere man venter, jo sværere bliver visse ting at få - og den høje kvalitet koster nu engang.
vh
Mvh. John - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)