24-01-2008, 04:12 PM
hannover_dk Skrev:Jo skam, men en del - identisk udseende accutrons er kun mærket accutron på skiven, medens andre - helt identiske 214 er mærket både accutron og astronaut?
vh
Bulova laver ogsaa idag Accutron ure, vist nok kun accutron.
Det ur Bulova havde med i rummet ved flere lejligheder var "Bulova Accutron Astronaut" med cal. 214 som du ogsaa naevner. Det er det ur jeg viser et billede af laengere oppe paa en side fra A Time Capsule".
Mener at have set at de har lavet en ny version af "Astronauten" som en tribute til den gamle. Har vist laest at maskinerne blev oedelagt i sin tid da de stoppede produktionen.
Der findes flere accutrons fra 60-70, bl.a."Spaceview", som er men gennemsigtig skive og kig til vaerket, ogsaa disse holder forholdsvis paene priser. Joergen Krognos har vist et par stykker, vil tro de ligger fra ca. 4 K. Ellers saelges der en del paa ebay.com, flest fra USA (selvfoelgelig). Derovre er der mange samlere er det mit indtryk, og mange fine hjemmesider om urene!
Igaar fandt jeg foroevrigt her i Budapest et Sekonda, som jeg ogsaa mener er afbill. i A Time Capsule som et af de ure der har vaeret brugt i det russiske rumprogram, det er en chronograf. Bliver sjovt at komme hjem og tjekke med bogen.
Tjekkede lige og fandt dette link som ser ud til at stamme fra bogen, det er sgu det ur jeg koebte igaar i mint tilstand, fedt!!!
[url]"http://www.netgrafik.ch/images/gubarev_sekonda.jpg">http://www.netgrafik.ch/images/gubarev_sekonda.jpg[/url]

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)