07-06-2008, 12:41 PM
gemao Skrev:HenrikP Skrev:Hej
Vi sad et par stykker og diskuteret ure, en af gutterne har et Rolex Sea-dweller en anden et Omega Seamaster, hvad jeg er nysgerrig efter, er hvad får man for de ekstra penge som Rolex'en koster, ud over navnet og historien? For hvis man som lægmand sammenligner urene, virker Omgets skive til at være mere sirligt udformet (hvis man kan li det?) bag kassen er standset ud med logo på omegaen, hvor der blot står Rolex på deres bag kasse.
Jeg skal lige sige at jeg ved at en stor del er følelser, som ikke lader sig omsætte til fornuft, men prøv at beskriv det alligevel.
Hilsen Henrik
Tilbage til spørgsmålet:
Jeg ejer selv et seamaster - jeg er vild med mit ur (har et gammelt morfar-agtigt omega geneva også, men desværre ikke rolex) - og det eneste der kan give mig lidt underlig smag i munden er, at Rolex's originale stil fra 50'erne vel i virkeligheden er "kopieret"/inspirationskilde, da Omega lavede de nyere seamastere (88 og frem tror jeg) ???. Hænger det ikke sådan sammen. Skulle jeg alligevel have ofret de extra skejsere og købt et submariner?? Men så tører jeg sveden af panden og tænker : hvis man sammenligner med urene med biler, så er et rolex i mine øjne en Bentley eller RR - mens Omega står for noget mere nutidigt som f.eks. Maserati eller BMW. Jeg kan ganske enkelt bare bedre identificerer mig med Omega i min egen nutid......(ud over det synes jeg faktisk helt "objektivt" at omega'et ser bedre og mere harmonisk ud på armen)
Interesant betgagtning.
Og sjovt som forestillingerne om Omega og Rolex i de mekaniske ures guldalder var.
Der er ingen tvivl om at der op gennem 50 - og 60'erne var en konkurence mellem de 2 mærker. På dykkersiden, hvor begge mærker gjorde sig bemærket med flotte - og på den tid futuristiske design - også dyst om hvor vandtætte de kunne laves. En grundig og dybdegående
På Dres siden var det især Omegas Constellation og Rolex Oyster der dystede - og meget på præcision - hvem kunne få urene til at gå mest nøjagtigt.
COSC certificeringen var dengang en valid målemetode og man konkurererede om hvem der kunne sende en given portion værker til test og få den største % igennem. Det fortalte jo i høj grad noget om kvaliteten!
Man skal huske at prisen dengang var den samme - stort set - for en Omega Constellation, som for en Rolex.
Man havde i U.S.A. i 60'erne en pris på ca. $100 for sådan et ur i stål udgaven... matcher også at jeg selv har ejet en Constellation der var solgt i 66 (tror jeg) for 867.00 kr - lidt mere end $100 - men den var også med guldkappe!
vh Baun
Se min samling og profil
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)