Kan disse visere reddes?
#5
Tommy Munk Skrev:De kan sagtens blive pæne. Lumen findes i en 5-6 farve nyancer. Jeg har f.eks. noget der nærmest er mælkefarvet. Når man ser visere der har fået nyt lumen, kan man nemt forledes til at tro det kun findes i den forfærdelige Neon gul-grønne tone, som jeg ofte ser.
Jeg tager et par eksempler med til ur-rally dagen, så kan du se om farven kan bruges.

Hullerne i viserne og diametrene på minut- og timehjul variere mellem de forskellige værkmodeller, så jeg antager at du har tjekket at viserne passer til værket.

Med mindre at sekundviseren skal have en speciel og bestemt facon, så er det ikke den du behøver at bekymre dig så meget om. Der er mange varianter tilgængelig.

mvh
Tommy
Tommy - hvordan med indfarvning af lumen. Jeg synes jeg har set NYE visere som har fået NY lumen, men hvor de faktisk har set patinerede ud, ganske tæt på markeringernes patinering. Ved du om "eksperter" kan indfarve den lumen der indlægges?

Det kan lyde naturligt at der så ryger noget lys, men det er jo helt ligegyldigt hvis man vil ha en patineret lumen i en 1966 speedmaster eller gammel rolex - Ved du noget der (også)?

vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar


Beskeder i denne tråd
Kan disse visere reddes? - af Loncar - 05-03-2009, 06:11 PM
Re: Kan disse visere reddes? - af hannover_dk - 05-03-2009, 06:26 PM
Re: Kan disse visere reddes? - af Loncar - 05-03-2009, 06:34 PM
Re: Kan disse visere reddes? - af Tommy Munk - 05-03-2009, 08:38 PM
Re: Kan disse visere reddes? - af hannover_dk - 05-03-2009, 11:52 PM
Re: Kan disse visere reddes? - af Peter - 06-03-2009, 04:44 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)