19-07-2009, 12:23 PM
peter Skrev:HejDen tror jeg ikke helt jeg køber Peter. Ja det er replacement lænken til uret - den man kan købe efter den originale er udgået, men jeg tror ikke vi nørdede Omega folk køber den med at den er original til uret. Så er der jo masser af Rolex som er originalt, fordi man skifter mat ud med blank, og ja vist er det originalt rolex og det som AD sætter i, men vil man have tingene originalt, så duer 1171 ikke på en 67-69 speedmaster, så skal der 1039/516 til - og det tror jeg ikke du er uenig i.
Baun skriver helt korrekt at der er tale om en 1171 lænke, som iøvrigt er den helt originale replacement lænke til uret, men ikke den oprindelige lænke, men den er stadigvæk original til uret.![]()
MVH Peter
Hvis det bare er for at have en Omega Speedmaster fra den tid, og have den på en lænke, så er din 1179 fin, og jeg synes bedre end 1039, men når jeg har 1039 på - og har betalt 2700 kr for den, er det netop for originaliteten

vh
Mvh. John - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)