Svar: 5,077
Tråde: 304
Modtaget Likes: 148 i 90 svar
Givet Likes: 288
Tilmeldt: Sep 2005
Rolex ure kan vel ikke skæres over én kam.
På trods af krise osv. synes jeg stadig der er meget langt mellem at de rigtig flotte vintage modeller kommer til salg. Udbudet virker ikke som det er steget her. Omvendt er der en del af vintage mellemvaren men stadig i behærsket omfang. Det er da muligt der er flere af de nyeste modeller der er ved at finde et fornuftigt leje. Om der sker et generelt prisfald synes jeg er vanskeligt at sige.
Mvh
Klaus
•
Svar: 369
Tråde: 24
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2012
min generelle viden om rolex-markedet er længe ikke stor nok til at jeg kan udtale mig generelt. Jeg har dog på det seneste kigget lidt på den nye GMT, og her er det jo tydeligt at priserne i England er presset i bund (i hvert fald grey-market). Priserne ligger lige nu vel omkring 32-33 k, hvor tilsvarende ur ligger på ca. 35-36 k herhjemme (stadig greymarket). Jeg ved ikke hvor meget man kan forhandle sig til ved AD'er, men jeg vil tro at 37-38 k er sandsynligt. Hvis priserne på dette ur hæves i England, vil det vel ikke nødvendigvis betyder øgede priser i Danmark, for de ligger jo allerede et stykke under priserne i Danmark. Det er vel i bund og grund også det morgan skriver, nemlig at priser i England ikke matcher resten verden.
•
Svar: 5,077
Tråde: 304
Modtaget Likes: 148 i 90 svar
Givet Likes: 288
Tilmeldt: Sep 2005
Umiddelbart vil jeg mene at skulle du have en ny GMT fra UK er det nu du skal rykke. Det kan næsten ikke blive mere gunstigt. Herhjemme tror jeg ikke der kan opnås mere en 9% rabat. Skal du købe brugt er billedet mere broget.
Mvh
Klaus
•
MortenKoch Skrev:Morgan Jones Skrev:Mads Gjødesen Skrev:thomase Skrev:Morten,
Som bekendt er der både en udbudsside og en efterspørgselsesside i sådant et regnestykke. Den ene side bestemmer Rolex i nogen grad, mens den sidste mere eller mindre er uden for deres kontrolfelt.
Ikke destro mindre har brugtprisen det med at være afhængig af nyprisen også. Hvis prisen på et nyt ur stiger 10 k fra dag til dag vil det smitte af på brugtprisen. Det kan vel sammenlignes lidt med brugtvognspriserne.
/Mads
Det ekstremt lave engelske pund har skævredet priserne de sidste 3 ugers tid. Når de sætter priserne op i UK, normaliserer det sig.
M
lad mig så høre - tror du at det gælder hele vejen rundt i Rolex sortimentet, eller tror du at der er nogle modeller der bliver "hårdere" ramt af en prisregulering i England end andre? Vides det egentlig hvor meget listepriserne hæves med i England, eller er det stadig gætterier?
- Morten
Den procentvise stignin i UK vil være rent gætværk, men det er fuldkommen normalt at de sikrer CHF priserne ifht. et givent lands valuta. Jeg kan huske det er sket ihvertfald 2 gange i USA inden for de sidste 5 år. Et rimeligt gæt er vel 10-15% da det modsvarer droppet i GBP siden sommer. Modelmæssigt plejer det at være over hele linjen. Der plejer kun at være ro om de absolutte topmodeller (som alligevel ikke er super følsomme for kurs svingninger da rabatterne der ydes klart overstiger en kurs difference).
Husk at Januar generelt resulterer i et større udbud af ure da forhandlerne (worldwide) holder på varerne i december. Jeg er sikker på at mange vil sige "uha uha, finanskrise!" men lad os nu se....
Mvh Morgan
•
KlausM Skrev:Rolex ure kan vel ikke skæres over én kam.
På trods af krise osv. synes jeg stadig der er meget langt mellem at de rigtig flotte vintage modeller kommer til salg. Udbudet virker ikke som det er steget her. Omvendt er der en del af vintage mellemvaren men stadig i behærsket omfang. Det er da muligt der er flere af de nyeste modeller der er ved at finde et fornuftigt leje. Om der sker et generelt prisfald synes jeg er vanskeligt at sige.
Mvh
Klaus
Hvis man ser bort fra GBP situationen er den eneste væsentlige ændring jeg kan se ifht. sidste år at folk er stoppet med at købe de store 150k++ nye modeller. Derudover er det status quo.
M
ps. vil ikke blande mig i vintage situationen. Den varierer MEGET fra marked til marked.
•
MortenKoch Skrev:min generelle viden om rolex-markedet er længe ikke stor nok til at jeg kan udtale mig generelt. Jeg har dog på det seneste kigget lidt på den nye GMT, og her er det jo tydeligt at priserne i England er presset i bund (i hvert fald grey-market). Priserne ligger lige nu vel omkring 32-33 k, hvor tilsvarende ur ligger på ca. 35-36 k herhjemme (stadig greymarket). Jeg ved ikke hvor meget man kan forhandle sig til ved AD'er, men jeg vil tro at 37-38 k er sandsynligt. Hvis priserne på dette ur hæves i England, vil det vel ikke nødvendigvis betyder øgede priser i Danmark, for de ligger jo allerede et stykke under priserne i Danmark. Det er vel i bund og grund også det morgan skriver, nemlig at priser i England ikke matcher resten verden.
Priserne er da ikke presset i bund i UK ?. I GBP er 116710 dyrere end sidste år! PUNDET er presset i bund. Heri forskellen! Dette retter sig til Januar.
Herudover skal i lige huske fragt og forsikring i ovennævnte scenarie. <!-- s;) --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif" alt=";)" title="Wink" /><!-- s;) -->
Mvh Morgan
ps. Jeg har ikke fundet en DK forhandler der konsistent kan gi mere end 10% rabat på populære stål modeller.
•