Den længe ventede Ploprof
#11
Råt design og tro mod originalen. Jeg syntes det er fedt, men desværre er moden med store ure og relancering af gl. modeller knækket over Icon_e_sad Dette ur blev i tidernes morgen udviklet til ekstrem dykning og på armen af en dykker har størrelsen ikke den store betydning. Her kom funktionalitet i første række. Dette ur er ikke egnet til alm. brug i mine øjne. Simpelthen for stort, tungt og klodset Icon_e_sad Har haft et Ploprof og det var mere egnet som dørstopper end dagligdags armbåndsur Icon_e_confused

/Mads
Svar
#12
peter g Skrev:hej jeg har et spørsmål hedder det kun ploprof Icon_question og er der en model det skal afløseen model som semaster eller er det et ur i familen. Icon_question
Omegas side kalder uret, Seamaster - 600 "Ploprof"
Den mere formelle reference er: ST 166.0077
Det underlige ord "Ploprof" stammer fra fransk, og er en sammentrækning af:
# Plonger (dykker)
# Professionelle
altså: det professionelle dykkerur.
Modellen er en genoptagelse af en tidligere, der var i den internationale kollektion fra 1970 - 1979; men nu teknisk opdateret og med ny værk teknologi.

peter g Skrev:... og hvad vejer Icon_question det
Det vejer ca. 175 g med netlænke.

Uret er 54 x 45 x 15 mm.

Den nævnte udbudspris er nok i overkanten
..... OBS! - alle informationer er om den oprindelige model
Med venlig hilsen - Geodoc

PS ! - Husk Omega Link Centralen Icon_e_wink
Svar
#13
Der er nogen der mener at en 2 aldrig kan leve op til en succefuld 1, men personligt er jeg solgt og har bestilt uret hos min lokale AD.
Svar
#14
Columbo Skrev:Der er nogen der mener at en 2 aldrig kan leve op til en succefuld 1, men personligt er jeg solgt og har bestilt uret hos min lokale AD.
Respeeekt!
Med venlig hilsen - Geodoc
Svar
#15
det vil sige der er ikke noget ur det skal løse som semaster po eller osv. Icon_question
Omega semaster sort.22545000.
Omega semaster plaet ocean.45,5
Certina pilot ds.
Seiko monster sort.
Seiko monster orange.
Seiko sportura.

skal du have alarm så ring. <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.grane-service.dk" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.grane-service.dk</a><!-- m -->" onclick="window.open(this.href);return false;
Svar
#16
peter g Skrev:det vil sige der er ikke noget ur det skal løse som semaster po eller osv. Icon_question
Korrekt! - Ploprof er en ny udgave af en tidligere model.
Vi kan glæde os over at Omega programmet fortsætter og er blevet udbygget med endnu et imponerende ur.
Med venlig hilsen - Geodoc
Svar
#17
Nu har jeg ventet på denne Ploprof, siden Basel sidste år.
Og nu kan den endelig leveres her i April, og den er bestilt hos min AD. Glæder mig til at få verdens fedeste dykker klokke på mit spinkle håndled Icon_e_wink

Icon_cool Nicolai
Svar
#18
Midt i en Ploprof-tid

Faldt lige over en stribe dykkere. (Cronocentric)
Klik: Link til Cronocentric

Hvis jeg engang får Speedmasters nok .... var her måske en linie(?) til efterfølgelse,
Kan faktisk godt li' linien og sammenhængen med en Ploprof i rette "sammenhæng".
God fornøjelse
Med venlig hilsen - Geodoc
Svar
#19
Flere nyheder (80 sider) fra Omega, Basel Fair 2009: Klik: Omega presse fra Basel Fair 2009
Omfatter:
- 40 året for månelanding
- Den nye PloProf
- 10 år med Coaxial escapement
- Constellation (desværre bling & diamanter)

Med venlig hilsen - Geodoc
Svar
#20
Var inde og se det nye Aqua Terar med caliber 8500 og det er satme et flot værk. Det er virkeligt synd, at selvsamme værk i PloProof'en skal gemmes bag en (flot) bagkasse istedet for et safirglasbagstykke.
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)