Er dette Speedmaster ægte???
#1
Har fået tilbudt et Speedmaster, som ser meget ægte og nyt ud, MEN,
Jeg kunne ikke finde dette ref. nr. på Omegas hjemmeside og teksten på bagsiden af uret stemmer ikke (der står "and only" som ikke er nævnt på Omegas hjemmeside for andre to typer med lignede bagkasse og med samme værk, plus at lænke på billeder er 849, mens der er nævnt 840 i Omega ( dog med et andet ref. nr., men alligevel) og der er ingen nummerering af uret, som der står, at der er for ST 345.0808.100??

Er der nogen, der kan hjælpe med at afgøre om det er ægte og evt. give et prisforslag, hvad sådan en bør koste?

Jeg har virkelig ingen erfaring med nye ure, så I må på forhånd undskylde, at jeg kigger i måske nogle ubetydelige detaljer eller er overmistænksom.

İmage

İmage

İmage
Svar
#2
Hhmm ser da ok ud, i mine øjne Icon_exclaim . Har selv en anden ref. med ”and only” og ”849” lænke Icon_e_wink .
Serie nr. er også korrekt pladseret, på det ene horn.

Hos Omega, passer ref. ”and only” og 849 lænke Icon_e_biggrin .
[url]"http://www.omegawatches.com/gents/speedmaster/professional/35735000" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.omegawatches.com/gents/speed ... l/35735000[/url]
Mvh Palle A.K.A Clubman
Svar
#3
Dumme mig,jeg søgte information på omegas vintage side <!-- s:-( --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_sad.gif" alt=":-(" title="Sad" /><!-- s:-( -->
Hvilken prisklasse ligger disse i?
Tak for hurtigg svar.
Svar
#4
Ja, på ”chrono24” starter de brugte ved 15K og 20K for "ubrugte/nye", ikke AD sælgere Icon_e_wink .

[url]"http://www.chrono24.dk/omega/ref-35735000.htm?man=omega&refId=35735000&showpage=&sortorder=1" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.chrono24.dk/omega/ref-357350 ... ortorder=1[/url]
Mvh Palle A.K.A Clubman
Svar
#5
Så lyder ca. 21.000 kr ikke som et vanvitig god tilbud.
Tak for al info Clubman.
Svar
#6
Hej

Det er jo modellen med safirglas på begge sider, og vejledende koster den 29400 kroner, så hvis uret er nyt er det da en rimelig pris.

MVH Peter
İmage
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)