Svar: 12
Tråde: 7
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Feb 2005
Jeg overvejer at købe et Omega Seamaster Chronometer 300 meter 22.54.00. Uret har en listepris på 13.800 kr. Jeg er blevet tilbudt uret af en autoriseret Omega-forhandler til 11.000 kr. inkl. 5-års gratis service (Kontrol og trykprøvning af urværket 1 gange årligt i 5 år).
Kan jeg forvente at få mere rabat eller??
•
Svar: 228
Tråde: 55
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Apr 2004
Det er muligvis et af de bedste tilbud jeg nogensinde har hørt på det pågældende ur i DK!! Du kan naturligvis få det lidt billigere i udlandet, men det aftale du åbenbart har lavet med den pågældende urpusher må siges at være overordentlig fordelagtig!! BILLIGT
Mvh THomas Bech
•
Svar: 4
Tråde: 1
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Apr 2004
Det er en utrolig fed pris, hvor skal vi gå hen Rico
•
Svar: 12
Tråde: 7
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Feb 2005
Så er uret bestilt. Det drejer sig om den autoriserede forhandler KE ure i Kolding. Han ville sælge mig uret til 11.000 kr. inden jeg overhovedet var begyndt at forsøge at forhandle om prisen. Til gengæld var det efterfølgende mig umuligt at få ham længere ned, selvom jeg har en baggrund i vestjylland, hvor ting jo oftest ikke koster det, som der står anført på varen.
Jeg vil næsten tro, at andre også kan få en rabat i samme størrelse, idet urmageren ikke engang havde det pågældende ur hjemme, men måtte bestille det ved Omega.
Urmageren orienterede mig om, at han ville være den eneste Omega-forhandler i Kolding og derfor (som jeg forstod det) var de nærmest i priskrig med den anden Omega-forhandler Ranch Svendsen, der ligger ca. 100 m. derfra.
På nogle af udenlandske forums har jeg læst mig til ,at Omega på visse tidspunkter på året holder en form for udsalg. Er det noget der kendes her hjemme også??
•
Tja, jeg købte et Seamaster Midsize quartz som julegave til konen, og prisen i DK er ca kr 10500, men købte uret over nettet fra london med stempler og garanti mm. for kr 6300 leveret i dk (NIB=Fabriksnyt).
Det samme med mit Rolex 16613 (Sub G/S) pris i dk i 2003 kr 48000 købt via internet fra london og leveret NIB i dk pris kr 33000.
Så jeg kunne ALDRIG drømme om at købe et ur til over en halvtredser i dk, dertil er avancerne ALT for ublu.
Mvh
Fedthasen
•
Svar: 50
Tråde: 16
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Aug 2004
Hvem i London købte du hos
Anders
•
Svar: 15
Tråde: 3
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Feb 2005
Jeg købte mit Omega Seamaster 300M Automatic igår

Liste prisen var 13.900,- mener jeg, jeg fik prisen ned på 12.000,- og fik kun "standard" 2 års garanti.
Lyder som et vildt tilbud du har der
•