Vis din urbox med ur
#21
lidt flere boxe...

Speedmasteren her er fra 1989 - og jeg tror den har været leveret i denne box fra ny.

Der har naturligvis været mange boxe til Speedmaster, men mon ikke denne helt traditionelle også har været brug til Speedmaster Prof.

İmage

İmage
vh Baun
Svar
#22
Omega Speedmaster Proffesional Cal 861, ref. 145.022-69 ST i boks med måneoverflade.

Uret er lige hentet på posthuset idag, og levede til fulde op til sælgers beskrivelse som i "Kanon Skick". Fine skarpe kanter.
İmage

Her med "Baun knude" på den originale medfølgende rem. Pænt patinerede markeringer og visere.
İmage

Bagkassen med skriften på tværs, og rester af den sorte maling i teksten.
İmage
Svar
#23
İmage

Dette er mit bud... Planet ocean med æske..
Mvh Hr.holm
Svar
#24
Et ualmindeligt smukt sæt Benny. Super Vintage - og det viser også at Speedyer med cal 861 stadig er sande Vintage klenodier.

Super box og sikkert fra tiden - slut 60 - eller måske startet lidt før!

Her er så ...uret som jeg lige hat solgt til Kim!

İmage

İmage
İmage

Vi nupper lige en mere nu vi er igang med de nyere...

İmage
İmage
og en sammenligning af Seamaster 300 og Seamaster 120 - noget forskellige og dog med dælles træk...
İmage

vh Baun
Svar
#25
Her er min redail constellation 1962 i box købt på QXL; <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

İmage

İmage
Svar
#26
har sakset denne her Speedmaster Mark II

er der nogen der ved hvilken type kasse der høre til Speedmaster 105.012 ?

İmage
Svar
#27
Den der med "hører til" har vi været inde på flere gange; det er ganske enkelt stort set umuligt at sige.
Så vidt jeg ved har urmagere solgt urene med de kasser de havde ved hånden, kasser og ure er sikkert leveret seperat. Forskellige kasser i eksv. USA og Europa, måske endda fra land til land.
Kan man finde nogle gamle reklamer hvor urene er i boks siger det jo noget om hvad fabrikken havde tænkt, men i sidste ende ikke hvad den enkelte butik valgte. Nogen har sikkert taget uret på med det samme og slet ikke fået en boks, hvorfor urmageren havde et lager at vælkge af.
Kasserne kan for det meste tidsbestemmes som Baun har gjort, og i enkelte tilfælge er typen skrevet på boksen som "Speedmaster","Dynamic" og "Constellation". Det vil ofte være det nærmeste man kan komme tror jeg.

Den røde "alm" kubeformede som Baun viser et par stykker af vil jeg mene er et godt bud til 105.012.

Her er jeg dog rimelig sikker;

İmage
Svar
#28
Ok det kan jeg godt se, så spørgsmål som "høre til "

blæser i vinden og kun vinden kan give dig svar Icon_e_biggrin

hilsen Ib
Svar
#29
Her er er godt sæt mener jeg. En fin lille box hvor yder "boxen" blot er et karton omslag og så er der en fin rød lækker box indeni. Uret en Minr guld Genéve med original (og muligvis også oprindelige) reptil rem med originalt spæde. Caliber er 600.

İmage

İmage

vh Baun
Svar
#30
Er fint lille sæt - uret er 14 k guld manuelt fra ca 1964 - den kunne være leveret i den box - tror jeg.

İmage

İmage

vh Baun
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)